Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga
Biała Księga finansów publicznych została przygotowana w celu pokazania prawdziwego stanu państwowej kasy na koniec 2023 roku i wywołania dyskusji na temat poprawy zarządzania finansami publicznymi. Poprzez podatki i składki Polacy składają się na wydatki publiczne, które w ich imieniu realizuje rząd, samorządy i inne jednostki publiczne.
Niestety, przez ostatnie lata podatki znacznie wzrosły, racjonalność wydatkowania środków spadła, a dług publiczny według metodologii Unii Europejskiej znalazł się na ścieżce do przekroczenia progu 60% Produktu Krajowego Brutto (PKB). Taki stan finansów państwa, naszego wspólnego dobra, wymaga szerokiej debaty publicznej i dokonania wyborów w zakresie sposobów dalszego dysponowania środkami publicznymi.
Biała Księga stanowi obraz stanu finansów państwa jaki zastał nowy rząd. Część działań naprawczych została już podjęta, ale skala nieprawidłowości jest na tyle duża, że naprawa systemu finansów publicznych zajmie lata.
Materiały
Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga - streszczenieStan_Polskich_Finansów_Publicznych_2016-2023_Biała_Księga_-_streszczenie.pdf 4.84MB Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga
Stan_Polskich_Finansów_Publicznych_2016-2023_Biała_Księga.pdf 2.58MB