Startuje polska Platforma Zrównoważonych Finansów
04.11.2022
- 4 listopada br. odbyło się pierwsze posiedzenie polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów, powołanej przy Ministerstwie Finansów.
- Powstanie Platformy zainaugurowali wiceminister finansów Artur Soboń i pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Katarzyna Szwarc.
Powołujemy dziś polską Platformę Zrównoważonych Finansów – forum dyskusji i podejmowania decyzji na temat strategicznych kierunków rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce. Wspólny dialog pozwoli zidentyfikować najważniejsze obszary, w których potrzebne są zmiany regulacyjne, podjęcie działań przez ministra finansów czy po prostu wsparcie inicjatyw, które już mają miejsce na rynku
– powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
Platforma powstała w związku z toczącymi się w Ministerstwie Finansów pracami nad Mapą Drogową dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce. Celem Mapy Drogowej będzie zidentyfikowanie mocnych stron polskiego rynku kapitałowego i potencjalnych wyzwań w kontekście finansowania transformacji klimatycznej, a także mechanizmów, instrumentów i usług finansowych umożliwiających kierowanie kapitału prywatnego w najbardziej efektywne przedsięwzięcia wspierające zrównoważony rozwój.
Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej ds. Wspierania Reform Strukturalnych (DG REFORM) i jest finansowany przez Unię Europejską za pośrednictwem Instrumentu Wsparcia Technicznego. Jego zakończenie przewidziane jest do końca 2023 roku.
Współpraca pomiędzy instytucjami publicznymi i uczestnikami rynku jest kluczowym warunkiem powodzenia powyższej inicjatywy, a Platforma Zrównoważonych Finansów stanowić będzie forum tej współpracy. Jej zadaniem będzie określenie strategicznych kierunków dla rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce, które stworzą fundamenty dla Mapy Drogowej i staną się przedmiotem dalszych, intensywnych prac grup roboczych oraz działań właściwych instytucji.
W gronie członków Platformy znaleźli się przedstawiciele kluczowych instytucji administracji publicznej i polskiego rynku kapitałowego:
- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
- Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
- Ministerstwo Klimatu
- Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
- Izba Domów Maklerskich
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Komisja Nadzoru Finansowego
- Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
- Polski Fundusz Rozwoju
- Związek Banków Polskich
- Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
- Ministerstwo Aktywów Państwowych
- Polska Izba Ubezpieczeń
- Europejski Bank Inwestycyjny
- Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami
- Bank Gospodarstwa Krajowego
- Ministerstwo Finansów
- Narodowy Bank Polski
- UN Global Compact Network Poland
Wiceprzewodniczącymi Platformy zostali jednomyślnie wybrani Katarzyna Szwarc pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego i Kamil Wyszkowski dyrektor zarządzający UN Global Compact Network w Polsce. Ponadto członkowie Platformy podjęli decyzję o powołaniu pierwszej grupy roboczej, która podejmie działania na rzecz upowszechnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw, zarówno niepublicznych jak i tych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Materiały
Prezentacja pt. Inauguracja polskiej Platformy Zrównoważonych FinansówREFORM_PL_PZF_Prezentacja-z-pierwszego-spotkania.pdf 1.35MB