Technologie finansowe (FinTech)
Ministerstwo Finansów dostrzega istotną rolę, jaką w kontekście rozwoju rynku finansowego zaczął w ostatnich latach odgrywać dynamiczny rozwój technologii finansowych, określanych mianem FinTech. Innowacje technologiczne zmieniają całą gospodarkę, w tym także sektor usług finansowych, stwarzając szanse na zwiększenie dostępności usług finansowych dla konsumentów, usprawnienia procesu świadczenia tych usług, a także obniżenia związanych z tym kosztów, czy chociażby wypracowania efektywniejszych modeli biznesowych i usług bardziej dopasowanych do potrzeb konsumentów.
W związku z powyższym w 2018 r. Ministerstwo Finansów wdrożyło pakiet zmian prawnych, mających na celu wspieranie rozwoju zastosowania innowacyjnych technologii na rynku finansowym w Polsce, w szczególności poprzez optymalizację relacji organu nadzoru z podmiotami rynku finansowego w tym zakresie. Powyższe zmiany objęły m.in.:
- rozszerzenie ustawowych zadań Komisji Nadzoru Finansowego o podejmowanie działań mających na celu wspieranie rozwoju innowacyjności rynku finansowego,
- przyznanie podmiotom rynkowych uprawnienia w zakresie zwrócenia się do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o wydanie niewiążącej interpretacji co do zakresu i stosowania stosownych przepisów prawa w kontekście innowacyjnej działalności takiego podmiotu na rynku finansowym,
- wprowadzenie możliwości komunikacji z nadzorcą w języku angielskim.
Przedmiotowe zmiany były podstawą do wdrożenia w ramach Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego procedury konsultacyjno-doradczej dla FinTechów, tzw. Innovation Hub.
Inną ważną inicjatywą z obszaru wsparcia nowych technologii, w którą zaangażowane jest Ministerstwo Finansów są prace Zespołu roboczego przy Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego ds. blockchain. Celem tej inicjatywy jest rozpoczęcie dialogu z przedstawicielami rynku na temat technologii DLT/Blockchain, w tym walut wirtualnych (tzw. kryptowalut) oraz innych tokenów cyfrowych, w kontekście właściwych uregulowań prawnych w tym zakresie, w tym przygotowanie Raportu końcowego z prac Grupy określającego stanowisko organów publicznych w tym zakresie. Ponadto Ministerstwo Finansów, jako resort właściwy do projektowania regulacji w powyższym zakresie, zaangażowany jest w zapewnienie stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2023/1114 w sprawie rynków kryptoaktywów (tzw. Rozporządzenie MiCA).
Materiały
Informacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące Innovation Hub- Ostatnia modyfikacja:
- 04.03.2024 12:46 Anna Zaborska
- Pierwsza publikacja:
- 20.02.2019 15:24 Anna Madziar