W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Brukseli odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Rady ECOFIN

19.01.2022

Uczestnicy Rady ECOFIN w Brukseli
  • Podczas spotkania omówiono propozycje w sprawie ogólnego minimalnego poziomu opodatkowania grup międzynarodowych w UE.
  • W ramach Semestru Europejskiego Rada zatwierdziła konkluzje w sprawie Sprawozdania ostrzegawczego dotyczącego nierównowag makroekonomicznych 2022, Strategii Zrównoważonego Wzrostu 2022 oraz przyjęła zalecenia odnośnie polityki gospodarczej strefy euro.

Podatki

Podczas spotkania ministrowie omówili propozycję legislacyjną przedstawioną w grudniu 2021 r., mającą na celu implementację zasad uzgodnionych w ramach OECD dotyczących globalnej reformy systemu podatkowego w ramach tzw. Filaru II. Projekt dyrektywy ma wprowadzić minimalną efektywną stawkę opodatkowania dla globalnej działalności dużych grup wielonarodowych. Proponowane zasady będą miały zastosowanie do każdej dużej grupy posiadającej spółkę dominującą lub spółkę zależną z siedzibą w państwie członkowskim UE. W przypadku gdy państwo, w którym siedzibę ma nisko opodatkowane przedsiębiorstwo, nie narzuca minimalnej efektywnej stawki, zostaną przyjęte odpowiednie przepisy umożliwiające państwu członkowskiemu, w którym siedzibę ma spółka dominująca, nałożenie podatku wyrównawczego. Aby złagodzić skutki dla grup prowadzących rzeczywistą działalność gospodarczą, wprowadzone zostały pewne wyjątki.

W ocenie Polski te propozycje stanowią bardzo znaczącą zmianę w systemie podatkowym. Obecnie ważne jest wdrożenie modelowych zasad wypracowanych na forum OECD zgodnie z prawem UE. Polska od początku prac nad ww. reformą podkreślała konieczność powiązania obu Filarów porozumienia OECD, czyli Filaru I (opodatkowanie największych przedsiębiorstw międzynarodowych, w tym tzw. gigantów cyfrowych) i Filaru II (wprowadzenie globalnego minimalnego podatku). Ważne jest, aby oba Filary zaczęły funkcjonować w tym samym czasie. To jest kluczowa kwestia dla Polski.

Priorytety prezydencji francuskiej

Było to pierwsze posiedzenie Rady ECOFIN po objęciu przez Francję przewodnictwa w Radzie UE. W związku z tym, minister finansów Francji przedstawił program prac w obszarze gospodarczym i finansowym. Program będzie koncentrować się na trzech głównych obszarach: zagwarantowaniu koordynacji pokryzysowych polityk gospodarczych wspierających europejską odbudowę, finansowaniu przyszłego wzrostu i wspieraniu finansowania transformacji klimatycznej i cyfrowej oraz walce z przestępczością finansową.

Semestr Europejski

Rada zatwierdziła konkluzje w sprawie Rocznej Strategii Zrównoważonego Wzrostu 2022 (Annual Sustainable Growth Survey, ASGS 2022). Zawiera ona ocenę sytuacji gospodarczej w UE oraz określa priorytety gospodarcze na najbliższe 12-18 miesięcy. Ponadto Rada zatwierdziła konkluzje dotyczące sprawozdania ostrzegawczego w sprawie nierównowag makroekonomicznych 2022 (Alert Mechanism Report, AMR 2022) oraz przyjęła zalecenie w sprawie polityki gospodarczej strefy euro.

Pozostałe kwestie

Ministrowie zapoznali się ze stanem wdrażania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) oraz priorytetami Niemiec w ramach ich przewodnictwa w G7.

Ponadto Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego przedstawił główne wnioski z raportu inwestycyjnego za 2021 r., opublikowanego 12 stycznia br. Bank dokonał w nim oceny m.in. tego, jak rządowe interwencje ułatwiły wspieranie inwestycji i ułatwiły firmom przetrwanie kryzysu. EBI przeprowadził analizę na podstawie unikatowych baz danych i danych pochodzących z badania przeprowadzonego na 12,5 tys. firm, latem 2021 r.

W takcie posiedzenia Eurogrupy w formacie rozszerzonym o państwa spoza strefy euro, omówione zostały wyniki grudniowego Szczytu Euro. Ministrowie zapoznali się także ze stanem prac w zakresie pogłębiania unii bankowej, w tym procesu ratyfikacji Traktatu o Europejskim Mechanizmie Stabilności (ESM).

{"register":{"columns":[]}}