W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Brukseli spotkała się Rada ECOFIN

08.12.2021

Ministrowie finansów podczas przerwy w posiedzeniu rozmawiają na spotkaniu w Brukseli
  • Na wczorajszym spotkaniu osiągnięto długo wyczekiwane porozumienie w sprawie reformy dyrektywy w zakresie stawek VAT.
  • Podczas spotkania omówiono również postęp prac nad pakietem legislacyjnym dotyczącym wzmocnienia unijnych przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
  • Ministrowie rozmawiali też o bieżącej sytuacji gospodarczej, w tym rosnących cenach energii.
  • W spotkaniu uczestniczył minister finansów Tadeusz Kościński.

Podatki

Podczas wczorajszego spotkania Rady ECOFIN osiągnięto porozumienie w sprawie reformy stawek VAT. Porozumienie to otwiera drogę do przyjęcia nowej dyrektywy w tej sprawie. Kolejnym krokiem będzie opinia Parlamentu Europejskiego, a następnie formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę UE. Więcej informacji w komunikacie „Na ECOFIN osiągnięto porozumienie w sprawie stawek VAT”.

Ministrowie omówili konkluzje ws. postępu prac Grupy Kodeksu postępowania (opodatkowanie działalności gospodarczej) – Code of Conduct (business taxation) oraz rezolucję ws. rewizji Kodeksu postępowania. Kodeks Postępowania to instrument służący ograniczeniu szkodliwej konkurencji podatkowej.

Sytuacja gospodarcza

W trakcie spotkania, Członkowie Rady omówili również bieżącą sytuację gospodarczą, w tym rosnące ceny energii.

Pilnie potrzebujemy rozwiązań na szczeblu unijnym, aby móc przeciwdziałać przyczynom radykalnych podwyżek cen energii

– powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Na poziomie krajowym, w związku m.in. z potrzebą ograniczenia negatywnych skutków wzrostu cen energii w Polsce rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej podjął przede wszystkim decyzję o czasowym znaczącym obniżeniu stawek VAT na energię elektryczną, na gaz ziemny i ciepłownictwo na3 miesiące, od stycznia do marca 2022 r. Planowane są także zmiany przepisów o podatku akcyzowym

– dodał minister Kościński.

Więcej informacji w komunikacie „MF Obniżamy akcyzę na prąd i paliwa”.

Ministrowie zapoznali się także ze stanem wdrażania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF).

Rynki finansowe

Ministrowie odnotowali stan prac nad wzmocnieniem unii bankowej oraz zapoznali się z projektami legislacyjnymi ułatwiającymi dalszy rozwój unii rynków kapitałowych. Jej celem jest zwiększenie dostępności finansowania przedsiębiorców z UE, stworzenie dla inwestorów indywidualnych z UE bezpieczniejszego miejsca do oszczędzania i inwestycji długoterminowych, a także integracja rynków kapitałowych państw członkowskich w prawdziwie jednolity rynek kapitałowy.

Ministrowie omówili także postęp prac nad pakietem legislacyjnym z lipca br. dotyczącym wzmocnienia unijnych przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Pozostałe kwestie

Rada zapoznała się z tzw. pakietem jesiennym, który rozpoczyna formalnie kolejny cykl Semestru Europejskiego, czyli procesu koordynacji polityki gospodarczej w UE. W jego skład wchodzi Roczna Strategia Zrównoważonego Wzrostu 2022 (Annual Sustainable Growth Survey, ASGS 2022), sprawozdanie ostrzegawcze ws. nierównowag makroekonomicznych 2022 (Alert Mechanism Report, AMR 2022) oraz projekt zalecenia w sprawie polityki gospodarczej strefy euro.

KE po raz kolejny uznała, że w Polsce nie występuje ryzyko nierównowagi makroekonomicznej i w związku z tym nie ma potrzeby przeprowadzenia pogłębionych analiz. Konkluzje dot. ASGS i AMR oraz zalecenie zostaną przyjęte przez Radę ECOFIN na posiedzeniu w styczniu 2022 r.

Przewodniczący Europejskiej Rady Budżetowej przedstawił roczną ocenę systemu zarządzania gospodarczego w UE i propozycje reformy unijnych reguł budżetowych.

{"register":{"columns":[]}}