W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinarium: Etyka w audycie wewnętrznym (15 października 2021 r.)

26.10.2021

W dniu 15 października 2021 r. odbyło się webinarium, tematem którego była: „Etyka w audycie wewnętrznym”

Wydarzenie skierowane zostało do audytorów wewnętrznych i usługodawców z jednostek sektora finansów publicznych.

Celem spotkania było przekazanie wiedzy z zakresu praktycznego zastosowania zasad ujętych w Kodeksie etyki.

Webinarium poprowadził Pan Marcin Dublaszewski, który posiada ponad 15 letnie doświadczenie zawodowe związane z audytem i kontrolą wewnętrzną zarówno w sektorze rządowym jak i samorządowym. Jest certyfikowanym trenerem audytu Ministerstwa Finansów oraz wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu audytu wewnętrznego na kilku polskich uniwersytetach. Posiada kwalifikacje CIA (Certified Internal Auditor), CGAP (Certified Government Auditing Professional), CRMA (Certification in Risk Management Assurance), QVal oraz Ministra Finansów w zakresie audytu wewnętrznego.

Pierwsza część spotkania poświęcona została przedstawieniu Kodeksu etyki, jako narzędzia stanowiącego nieodłączny element pracy audytora wewnętrznego. Następnie prelegent odniósł się do fundamentów Kodeksu omawiając poszczególne zasady w nim zawarte: prawość, obiektywizm, poufność, kompetencje. Podkreślił, że prawość stanowi źródło zaufania. Zaufanie pokładane jest w udzielanym przez audyt wewnętrzy obiektywnym zapewnieniu w ramach realizowanych zadań. Zaznaczył, że profesjonalny osąd i prawość wzmacnia pozycję audytora oraz zabezpiecza podważanie jego kompetencji. Z kolei zasada obiektywizmu zakłada nie kierowanie się własnym interesem i nie uleganie wpływom innych osób. Dotyczy to w szczególności prób ingerowania przez osoby zainteresowane w treść ustaleń wbrew faktom i dowodom.

Prelegent podkreślił, że Kodeks etyki stanowi kompas, który wskazuje audytorom jak powinni w określonych sytuacjach postępować. Zawiera reguły, które opisują normy zachowań, jakich oczekuje się od audytorów wewnętrznych. Prowadzący nakreślił kontekst sytuacji, w jakich potencjalnie może znaleźć się audytor wewnętrzny wskazując, że dobro organizacji z różnych punktów widzenia może być postrzegane inaczej. Dlatego też, Kodeks etyki odgrywa tak istotną rolę w codziennej pracy audytora wskazując zawsze właściwy kierunek działania. Zauważył, że w praktyce audytu wewnętrznego wyzwania dotyczące etycznego zachowania pojawiają się często na etapie określania zakresu audytu, uznania dowodu z audytu, określania kryteriów oraz oceny zgodności.

Następnie prowadzący na studiach przypadków przedstawił reguły postępowania, jakich oczekuje się od audytorów wewnętrznych w określonych sytuacjach. Pierwszy przypadek dotyczył dobra instytucji. Kolejny przykład odnosił się do audytowania mało istotnego obszaru działalności jednostki. Następny omawiany przypadek przedstawiał sytuację, w której kierownik jednostki próbuje wpłynąć na treść sprawozdania. Prelegent zaznaczył, że jest to jedna z najtrudniejszych sytuacji, w której może znaleźć się audytor wewnętrzny. Wymaga ona dużego doświadczenia, poczucia własnej wartości oraz kręgosłupa moralnego.

W ramach webinarium prelegent przeprowadził badanie ankietowe dotyczące doświadczeń zawodowych słuchaczy odnoszących się do sytuacji moralno-etycznych. Następnie skomentował wyniki.

Na koniec spotkania prowadzący podzielił się z uczestnikami własnymi doświadczeniami z zakresu stosowania Kodeksu etyki. Zaprezentowana historia dowodzi, iż profesjonalny osąd, obiektywizm i asertywność, nawet w trudnych okolicznościach, wzmacniają pozycję audytora wewnętrznego. Tworzą wizerunek profesjonalisty o wysokich kompetencjach merytorycznych i standardach etycznych, z którym nawet niedawni „przeciwnicy” chcą współpracować.

Podsumowując webinarium, prelegent zaakcentował w sposób szczególny korzyści wynikające ze stosowania zasad zawartych w Kodeksie etyki.

Dziękujemy Państwu za liczną obecność i aktywne uczestnictwo w webinarium oraz wszystkie pozostawione opinie i komentarze. Wyniki przeprowadzonej ankiety ewaluacyjnej wskazują, iż zdecydowana większość uczestników oceniła wydarzenie bardzo dobrze i dobrze.

Zapraszamy na kolejne webinaria w ramach Progr@mu. Szczegółowe informacje dotyczące kolejnych planowanych wydarzeń publikowane będą na bieżąco w Aktualnościach i Komunikatach na naszej stronie internetowej.

Materiały

Prezentacja z 15 października 2021 roku
Etyka​_w​_audycie​_wewnętrznym​_15102021​_r.pdf 2.65MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
26.10.2021 14:54 Wojciech Jóźwicki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wojciech Jóźwicki
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Webinarium: Etyka w audycie wewnętrznym (15 października 2021 r.) 2.0 28.02.2024 06:27 Wojciech Jóźwicki
Webinarium: Etyka w audycie wewnętrznym (15 października 2021 r.) 1.0 26.10.2021 14:54 Wojciech Jóźwicki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}