Wiceminister Skuza Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej
18.01.2021
Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra Sebastiana Skuzę na stanowisko Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).
Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) stanowi główny element polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zadania GIIF są określone w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Notka biograficzna
Sebastian Skuza jest absolwentem Wydziału Prawa Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji i Szkoły Głównej Handlowej. Kierunek finanse i bankowość ukończył na SGH w 1997 r, a w 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych i habilitacje w 2016 r. Stypendysta IMF Financial Market Instruments Vienna Institute IMF. Otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa Uczelni Łazarskiego.
Od 20 lat związany z instytucjami publicznymi oraz instytucjami rynku finansowego. W latach 1997-2012 pracował w Departamencie Polityki Finansowej i Analiz oraz Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów.
W latach 2006-2013 członek Rady Giełdy. Od 2007 r. związany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jako Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej, a następnie Dyrektor Zarządzający oraz Dyrektor Biura Zgodności. W latach 2010-2012 reprezentował ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w Międzyresortowym Komitecie Bezpieczeństwa Finansowego, działającym przy Generalnym Inspektorze Informacji Finansowej. Był członkiem Rady Nadzorczej Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. Od 2017 r. zasiada w Komisji Etyki przy Związku Banków Polskich. W okresie od 23 czerwca 2017 r. do 31 maja 2020 r. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Wieloletni współpracownik uczelni wyższych: Wydziału Organizacji i Zarządzania (Katedra Ekonomii) Politechniki Łódzkiej, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2019 r. został profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W 2019 r. był członkiem Rady Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Autor lub współautor ok. 170 publikacji w zakresie finansów publicznych, rynku kapitałowego, bankowości i stabilności finansowej.
Zna język angielski, niemiecki i rosyjski.