Wizyta ministra Tadeusza Kościńskiego w Londynie
16.01.2020
- Rozwój globalnych rynków, wzmacnianie polsko-brytyjskich relacji handlowych, brexit, zacieśnianie współpracy służb skarbowych i przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT – to główne tematy rozmów ministra finansów Tadeusza Kościńskiego z przedstawicielami brytyjskiej administracji.
- Szef resortu finansów wziął również udział w otwarciu przedstawicielstwa Banku Gospodarstwa Krajowego (BKG) w stolicy Wielkiej Brytanii.
Podczas wizyty w Londynie (14-16 stycznia 2020 r.) minister Kościński spotkał się m.in. z brytyjskim kanclerzem skarbu Sajidem Javidem.
„Polska odnotowała najwyższy wzrost PKB wśród krajów UE, z ponad czterokrotnie lepszym wynikiem niż średnia unijna wynosząca 0,3 proc.” – poinformował Tadeusz Kościński.
Podkreślił, że pierwszy raz od 1990 r. projekt polskiego budżetu jest zrównoważony.
„To efekt wzmocnienia systemu podatkowego, pozytywnych zmian w gospodarce oraz realizacji priorytetów polityki gospodarczej i społecznej prowadzonej przez rząd” – dodał minister.
Ze swoim brytyjskim odpowiednikiem minister rozmawiał też o rozwoju globalnych rynków, tzw. zielonym rynku kapitałowym i usługach finansowych.
Wspólne przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT
Dyskusja dotyczyła również zacieśnienia współpracy służb skarbowych i przeciwdziałania wyłudzeniom VAT. Minister Kościński wspomniał o inicjatywie premiera Mateusza Morawieckiego, która dotyczy budowy koalicji na rzecz skutecznego rozwiązania problemu oszustw związanych z VAT. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 29 stycznia br. w Ministerstwie Finansów. Inicjatywa europejskiego porozumienia w sprawie zwalczania oszustw podatkowych ma wzmocnić wymianę informacji, wiedzy i doświadczeń oraz współpracę transgraniczną. Chodzi również o zwiększenie stosowania nowych technologii i tworzenie instytucjonalnych i prawnych ram współpracy.
Wielka Brytania ważnym partnerem handlowym Polski
W 2018 r. Wielka Brytania była dla Polski 3. partnerem w eksporcie i 10. w imporcie. W tym samym roku nasza wymiana handlowa wyniosła 19,5 mld euro, czyli o 7 proc. więcej niż w 2017 r.
Obecnie głównym wyzwaniem jest utrzymanie tak dobrej dynamiki po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.
„Mam nadzieję, że po brexicie Unia i Wielka Brytania podpiszą kompleksową umowę o wolnym handlu, by utrzymać obecne warunki współpracy gospodarczej na jak najwyższym poziomie” – zaznaczył Tadeusz Kościński w rozmowie z brytyjskim ministrem ds. inwestycji Grahamem Stuartem.
Co po brexicie
O sytuacji po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię i dalszej współpracy w zakresie usług finansowych Tadeusz Kościński rozmawiał też z ministrem ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE Stephenem Barcleyem. Szef resortu finansów zapewnił, że Polska będzie opowiadać się za ambitną współpracą między UE a Wielką Brytanią.
Otwarcie przedstawicielstwa BGK
Minister Tadeusz Kościński wziął również udział w uroczystości otwarcia przedstawicielstwa Banku Gospodarstwa Krajowego w Londynie. Będzie to 3. po Frankfurcie i Brukseli miasto, w którym bank będzie mieć swoją placówkę.
„To ważne, by być tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące globalnych rynków” – ocenił minister. Zadaniem przedstawicielstwa będzie budowanie relacji z rynkami finansowymi, wsparcie polskiego biznesu w ekspansji zagranicznej i promocja Polski.