Współfinansowanie rozwoju obszarów wiejskich w Polsce
23.12.2020
- Polska podpisała umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na wsparcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20.
„Umowa ta jest kolejnym przykładem naszej dobrej współpracy, a obszar, który wspiera pożyczka, wpisuje się w „zielone” priorytety Polski i EBI” – powiedział minister Tadeusz Kościński.
„Dzięki nowej umowie, Europejski Bank Inwestycyjny może dalej wspierać rozwój polskich obszarów wiejskich w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Powstaną nie tylko nowe miejsca pracy, ale też sektor małych i średnich przedsiębiorstw uzyska znaczący impuls modernizacyjny w zakresie produkcji i przetwórstwa żywności” - powiedziała prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał umowę ramową pomiędzy Polską a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na kwotę 700 mln euro z przeznaczeniem na współfinansowanie wkładu z budżetu państwa na realizację wybranych zadań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-20.
Umowa ma na celu wspieranie inwestycji w rolnictwie, przetwórstwie rolnym oraz dystrybucji produktów rolnictwa. Ma zwiększać konkurencyjność oraz promowanie produkcji przyjaznej dla środowiska. Przyczyni się do tworzenia miejsc pracy i rozwoju wsi. Przewiduje również istotne wsparcie dla inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w zakresie modernizacji produkcji rolnej i przetwarzania żywności, szczególnie w obszarach produkcji o wysokiej wartości dodanej, włączając w to produkcję zwierzęcą. W ramach projektu wspierane będą również inwestycje w sektor leśnictwa.
***
Europejski Bank Inwestycyjny odgrywa znaczącą rolę we współfinansowaniu licznych projektów inwestycyjnych na obszarze całego kraju. Od początku swojego funkcjonowania w Polsce, tj. od 1990 roku, Bank zaangażował środki na łączną kwotę prawie 76 mld EUR. Kredyty oferowane przez EBI charakteryzują się konkurencyjnymi warunkami finansowymi i stanowią jedno ze źródeł pozyskiwania finansowania dłużnego przez Skarb Państwa, samorządy terytorialne oraz podmioty prywatne, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa.