Wyszukiwanie informacji o beneficjentach
Wyszukiwanie:
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest rejestrem jawnym i nieodpłatnym. Publiczny charakter rejestru przyczynia się do ograniczania możliwości wykorzystywania podmiotów o charakterze korporacyjnym do nielegalnej działalności, w tym do działalności związanej z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Każda osoba może poznać tożsamość beneficjentów rzeczywistych podmiotów objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru. Należy podkreślić, że dane zgromadzone w rejestrze są przekazywane bezpośrednio przez osoby uprawnione do reprezentacji podmiotów, które pod rygorem odpowiedzialności karnej składają oświadczenie o prawdziwości zgłoszonych informacji.
Składanie wniosków odbywa za pośrednictwem:
- strony internetowej crbr.podatki.gov.pl
- oprogramowania interfejsowego podmiotu składającego wniosek, które umożliwia łączność z Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych (tzw. usługi sieciowej - opis usługi sieciowej).
Złożenie wniosku za pośrednictwem strony internetowej umożliwi:
- sprawdzenie statusu przetwarzania wniosku;
- wyświetlenie udostępnionej informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz jej zapisanie w pliku zewnętrznym.
Udostępnienie informacji o beneficjentach rzeczywistych następuje maksymalnie w ciągu 5 minut od złożenia wniosku (według stanu na moment ich udostępnienia). Jeżeli wniosek dotyczy informacji za określony przedział czasowy, informacje zostaną udostępnione maksymalnie w terminie do końca następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku.
Zawartość danych w CRBR
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych przechowuje i udostępnia informacje o beneficjentach rzeczywistych (beneficial owners) podmiotów objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru.
Informacje dotyczące podmiotu w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych nie obejmują pełnych danych rejestrowych podmiotu, które są dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. W szczególności nie zawierają informacji o ewentualnym wykreśleniu podmiotu z KRS. CRBR zgodnie z przepisami przechowuje przez określony czas również dane beneficjentów rzeczywistych podmiotów, które zostały wykreślone z KRS.
Okres przejściowy związany z uruchomieniem rejestru
Spółki, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przed dniem wejścia w życie przepisów dotyczących Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (13 października 2019 r.) mają obowiązek zgłosić informacje o beneficjentach rzeczywistych do dnia 13 lipca 2020 roku.[1]
Oznacza to, że dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych omawianych podmiotów mogą nie figurować w rejestrze w okresie przejściowym i w konsekwencji nie będą jeszcze dostępne.
[1] Termin zmieniony Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 r., poz. 568)
- Ostatnia modyfikacja:
- 09.03.2023 15:21 Marta Dyras
- Pierwsza publikacja:
- 11.10.2019 09:41 Marta Dyras