Zmiany dotyczące produktów rolnych w SENT
11.08.2023
- 12 sierpnia 2023 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w katalogu towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT).
- Doprecyzowaliśmy katalog produktów rolnych objętych SENT poprzez wprowadzenie podziału na kody CN.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 8 sierpnia 2023 r.* systemem SENT będą objęte towary będące produktami rolnymi, tj.:
- mięso z drobiu,
- jaja ptasie w skorupkach/bez skorupek i żółtka jaj,
- miód naturalny,
- owoce z gatunków Vaccinium macrocarpon i Vaccinium corymbosum,
- truskawki,
- maliny,
- porzeczki czarne,
- owoce z gatunku Vaccinium myrtillus,
- pozostałe owoce (CN 0811 90 95),
- pszenica,
- kukurydza,
- mąka pszenna lub z meslin,
- mąki ze zbóż, innych niż pszenica lub meslin,
- nasiona rzepaku,
- nasiona słonecznika,
- zagęszczony sok jabłkowy.
Szczegóły dotyczące ww. wykazu (wraz z określeniem minimalnych ilości w przesyłce) znajdują się w rozporządzeniu oraz na stronie PUESC.
W przypadku mięsa, jaj, miodu, owoców miękkich, mąki i zagęszczonego soku jabłkowego - nie będzie istniał obowiązek zgłaszania do rejestru SENT przewozów:
- rozpoczynających się na terytorium kraju (art. 5 ustawy o SENT**), z wyjątkiem przewozu towarów pochodzących z Ukrainy,
- z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo z terytorium państwa trzeciego (spoza UE) na terytorium kraju (art. 6 ustawy o SENT), z wyjątkiem towarów pochodzących z Ukrainy przewożonych z terytorium państwa trzeciego,
- z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego państwa członkowskiego albo państwa trzeciego, przez terytorium kraju (art. 7 ustawy o SENT).
W przypadku pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i nasion słonecznika - obowiązek zgłaszania przewozu do rejestru SENT będzie istniał dla przewozów towarów:
- z terytorium państwa członkowskiego UE albo z terytorium państwa trzeciego (spoza UE) na terytorium kraju,
- z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego państwa członkowskiego albo państwa trzeciego, przez terytorium kraju, z wyjątkiem przypadków zastosowania procedury celnej tranzytu.