W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

53. sesja plenarna grupy ENSREG

21.11.2023

20 listopada odbyła się sesja plenarna Europejskiej Grupy Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSREG) skupiająca przedstawicieli krajowych dozorów jądrowych państw członkowski Unii Europejskiej. Polskę reprezentowała delegacja z Państwowej Agencji Atomistyki na czele z prezesem PAA, Andrzejem Głowackim oraz dyrektor Biura Polityk Strategicznych i Współpracy Międzynarodowej PAA, Igą Pocztarek-Tofil.

Sala z uczestnikami sesji plenarnej ENSREG podczas pracy

W trakcie spotkania plenarnego dyskutowano projekt planu prac ENSREG na lata 2024-2026, w tym uwzględnienie w agendzie oceny dozorowej małych reaktorów modułowych (SMR) czy zaangażowania UE w kontekście wojny w Ukrainie. Kolejna sesja plenarna odbędzie się wiosną 2024 r.

Zatwierdzono również kandydaturę na stanowisko przewodniczącego ENSREG. Począwszy od stycznia 2024 r. obejmie je Juan Carlos Lentijo, szef hiszpańskiej Rady Bezpieczeństwa Jądrowego (CSN). Na przewodniczącego grupy roboczej zajmującej się bezpieczeństwem jądrowym i współpracą międzynarodową wybrano Igę Pocztarek-Tofil z Państwowej Agencji Atomistyki, która obejmie funkcję z początkiem 2024 r.

Grupa robocza pod polskim przewodnictwem będzie się zajmować m.in. tematycznymi przeglądami obiektów jądrowych (Topical Peer Review – TPR) zlokalizowanych w Unii Europejskiej czy aktualnymi wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem jądrowym. Grupa współpracuje także z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w zakresie optymalizacji misji przeglądowych prowadzonych przez Agencję jak Misje Zintegrowanego Przeglądu Dozoru Jądrowego (IRRS). W tym roku misja IRRS odbyła się w Polsce, o czym informowaliśmy tutaj.

ENSREG (ang. European Nulear Safety Regulatory Group) to grupa zrzeszająca organy dozoru jądrowego z państw Unii Europejskiej – w tym Państwową Agencję Atomistyki. W pracach Grupy bierze również udział przedstawiciel Komisji Europejskiej. Grupa posiada kompetencje doradcze Komisji Europejskiej. Celem ENSREG jest ułatwianie współpracy i wymiany informacji między państwami członkowskimi Unii Europejskiej w kwestiach związanych z bezpieczeństwem jądrowym i gospodarką odpadami promieniotwórczymi. W ramach ENSREG prowadzone są również wzajemne przeglądy bezpieczeństwa jądrowego obiektów jądrowych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}