Procedura zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa w Państwowej Agencji Atomistyki
Zgłoszenia naruszeń prawa przyjmowane są:
- za pomocą dedykowanego formularza internetowego, który dostępny jest tutaj: https://app.sygnanet.pl/paa
- za pomocą poczty elektronicznej – na adres: naruszenia.prawa@paa.gov.pl
- osobiście w siedzibie Państwowej Agencji Atomistyki (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu spotkania z Pełnomocnikiem ds. Zgłoszeń Naruszeń Prawa,);
- listownie (na kopercie należy umieścić dopisek: „nie otwierać – do rąk własnych Pełnomocnika ds. Zgłoszeń Naruszeń Prawa”).
Jakie naruszenia można zgłaszać?
W ramach zgłoszeń można przekazywać informacje uzyskane w kontekście związanym z pracą o działaniach lub też zaniechaniach działania w PAA świadczące o naruszeniu prawa w następujących obszarach określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928):
a. korupcji,
b. zamówień publicznych,
c. usług, produktów i rynków finansowych,
d. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
e. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
f. bezpieczeństwa transportu,
g. ochrony środowiska,
h. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
i. bezpieczeństwa żywności i pasz,
j. zdrowia i dobrostanu zwierząt,
k. zdrowia publicznego,
l. ochrony konsumentów,
m. ochrony prywatności i danych osobowych,
n. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
o. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki
samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
p. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publiczno-prawnych zasad
konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
q. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w lit. a-p
Kto może zgłosić naruszenie prawa?
Zgodnie z przepisami ustawy, zgłoszenia może dokonać osoba, która posiada informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą w PAA. Należy przez to rozumieć w szczególności:
- obecnego lub byłego pracownika PAA;
- kandydata do pracy w PAA, który uzyskał informację o naruszeniu prawa w procesie rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie umowy;
- osobę świadczącą pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
- przedsiębiorcę wykonującego usługi na rzecz PAA;
- osobę świadczącą pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
- praktykanta, stażystę i wolontariusza.
Co powinno zawierać zgłoszenie wewnętrzne?
- Zgłoszenie wewnętrzne powinno zawierać:
- imię, nazwisko sygnalisty,
- adres korespondencyjny lub adres email jako adresy do kontaktu z sygnalistą albo oświadczenie Sygnalisty o rezygnacji z otrzymania potwierdzenia Zgłoszenia lub informacji zwrotnej,
- imię, nazwisko i stanowisko służbowe Osoby, której dotyczy Zgłoszenie wewnętrzne,
- opis naruszenia,
- datę złożenia Zgłoszenia wewnętrznego.
Kto przyjmie zgłoszenie?
Zgłoszenia przyjmuje Pełnomocnik ds. Zgłoszeń Naruszeń Prawa , który zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy informacji uzyskanych w toku obsługi zgłoszeń. W szczególności zobowiązany jest do nieujawniania informacji, które mogą skutkować ustaleniem tożsamości osoby zgłaszającej, osób pomagających w zgłoszeniu lub osoby, której dotyczy zgłoszenie. Ujawnienie tych danych jest możliwe tylko w przypadku gdy jest to koniecznym i proporcjonalnym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa w związku z postępowaniami wyjaśniającymi prowadzonymi przez organy publiczne lub postępowaniami przygotowawczymi lub sądowymi prowadzonymi przez sądy, w tym w celu zagwarantowania prawa do obrony przysługującego osobie, której dotyczy zgłoszenie.
Przekazane dane osobowe są przetwarzane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
Szczegółowe informacje o celu przetwarzania oraz o podstawie prawnej znajdziesz w materiałach poniżej: „Klauzula RODO Sygnaliści PAA”
Jak wygląda postępowanie ze zgłoszeniem?
- Każde zgłoszenie zostanie szczegółowo przeanalizowane przez Pełnomocnika ds. Zgłoszeń Naruszeń Prawa
- W ciągu 7 dni od dokonania zgłoszenia sygnalista otrzyma potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia na podany w zgłoszeniu adres do kontaktu.
- Jeżeli zgłoszenie będzie niekompletne
,będziemy kontaktować się z sygnalistą w celu jego uzupełnienia. - Po wstępnej ocenie zgłoszenia Pełnomocnik ds. Zgłoszeń Naruszeń Prawa powoła specjalną Komisję do zbadania zgłoszenia.
- Komisja przeprowadzi postępowanie, które zakończy się podjęciem decyzji o zasadności zgłoszenia. W przypadku zgłoszeń zasadnych wyda również rekomendacje o właściwych działaniach naprawczych lub dyscyplinujących w stosunku do osoby, której dotyczy zgłoszenie lub jego współpracowników, którzy dopuścili się naruszenia, oraz rekomendację możliwych działań zapobiegawczych, mających na celu wyeliminowanie w przyszłości naruszeń podobnych do opisanych w zgłoszeniu.
- O wynikach działań podjętych przez PAA sygnalista będzie poinformowany tuż po zakończeniu całej procedury badania zgłoszenia. Jeżeli postępowanie nie zakończy się w ciągu 3 miesięcy od zgłoszenia, wówczas sygnaliście zostanie przekazana informacja o dotychczas podjętych działaniach i planowanym terminie zakończenia całej sprawy.
Jaką ochronę ma sygnalista dokonujący zgłoszenia?
W przypadku:
1. dokonania zgłoszenia za pomocą dedykowanych do tego kanałów oraz
2. posiadania przez sygnalistę uzasadnionej podstawy, by można było sądzić, że przekazywane informacje są prawdziwe w momencie dokonywania zgłoszenia i są objęte obszarami wskazanymi powyżej
– sygnalista podlega ochronie i nie może być niekorzystnie traktowany z powodu dokonania takiego zgłoszenia.
W PAA wprowadzono zakaz podejmowania działań odwetowych wobec:
- osoby dokonującej zgłoszenia (sygnalista);
- osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia;
- osoby trzeciej, powiązanej ze zgłaszającym, która może doświadczyć działań odwetowych w kontekście związanym z pracą (np. współpracownicy lub krewni);
- podmiotów prawnych, które stanowią własność zgłaszającego, dla których taka osoba pracuje lub które są w inny sposób z nią powiązane w kontekście związanym z pracą,
- przy czym objęcie ochroną sygnalisty, warunkuje objęcie tą ochroną innych podmiotów.
Tym samym, jeżeli sygnalista nie zostanie zakwalifikowany jako „Zgłaszający” (nie zostanie spełniona choćby jedna z przesłanek) wówczas nie będzie możliwości objęcia ochroną osób i podmiotów z nią powiązanych.
Nie przyjmujemy zgłoszeń anonimowych.
Jak zgłosić działania odwetowe prowadzone wobec sygnalisty ?
Jeżeli sygnalista doświadczy negatywnych działań związanych ze zgłoszeniem, może o tym poinformować Pełnomocnika ds. Zgłoszeń Naruszeń Prawa.
Wszelkie inne pytania i wątpliwości związane z procesem zgłaszania naruszeń prawa w PAA można kierować do Pełnomocnika ds. Zgłoszeń Naruszeń Prawa na adres: naruszenia.prawa@paa.gov.pl.
Materiały
Klauzula RODO Sygnaliści PAA.Klauzula_RODO_Sygnaliści_PAA.docx 0.02MB