7 listopada – Europejski Dzień Radonu
07.11.2021
7 listopada, w dniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie obchodzimy Europejski Dzień Radonu. Święto ustanowiono w 2015 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Radonowe (ang. ERA - European Radon Association).
Komitet Wykonawczy ERA uzgodnił, że 7 listopada stanie się coroczną datą dnia świadomości na temat radonu. Nieprzypadkowo ustanowiono go w dniu urodzin wybitnej uczonej – Marii Skłodowskiej – Curie. To właśnie polska badaczka jako pierwsza zaobserwowała radon – na kilka lat przed jego odkryciem. W rozprawie doktorskiej noblistki opisuje proces emanacji, czyli „oparów” radu.
Kampania Państwowej Agencji Atomistyki – „Poznaj radon”
Zdrowie zaczyna się od fundamentów, dlatego Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła kampanię pn. „Poznaj radon”. Kampania, tak jak Europejski Dzień Radonu, ma przybliżyć radon jak największej liczbie osób. Radon, który m.in. przez fundamenty może przenikać do naszych mieszkań, w zbyt dużych ilościach może być dla nas szkodliwy. Na potrzeby kampanii powstała strona internetowa: www.gov.pl/poznajradon.
Witryna to źródło wiedzy na temat radonu, ale też wielu innych informacji m.in. na temat historii i naturalnego występowania tego gazu w środowisku, przenikania do budynków, prostych metod i technik pomiaru stężenia radonu w budynkach, a także zapisów prawa regulujących obowiązek ustawowy związany z pomiarami radonu w budynkach. Portal to także baza przydatnej wiedzy – ciekawostek oraz pytań i odpowiedzi na temat radonu.
Dlaczego warto wiedzieć więcej na temat radonu?
Radon jest niewidocznym i bezwonnym gazem radioaktywnym. Sam radon nie wpływa bezpośrednio na nasz organizm, ale jego krótkożyciowe pochodne, czyli izotopy promieniotwórcze, które powstają w wyniku rozpadu tego gazu, mogą wnikać do naszego układu oddechowego jako pyły. Tam może nastąpić ich rozpad promieniotwórczy. W ten sposób radon może zwiększać ryzyko występowania nowotworów płuc.
W środowisku naturalnym radon rozcieńcza się w powietrzu praktycznie do zera, jednak w budynkach, zwłaszcza na ich najniższych poziomach radon może koncentrować się do niebezpiecznych poziomów. Gaz radonowy jest wynikiem naturalnego rozkładu śladowych ilości uranu, do budynków przenika z ziemi. By zminimalizować jego emisję i gromadzenie można wykorzystać jedną z przetestowanych i sprawdzonych metod, o których szerzej piszemy na stronie kampanii.
Zapraszamy na stronę www.gov.pl/poznajradon. #Poznajradon, by dowiedzieć się więcej.