W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo jądrowe na Ukrainie i w Iranie głównymi tematami posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA

08.06.2022

Członkowie Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej omawiają kwestie bezpieczeństwa jądrowego podczas regularnego posiedzenia, które odbywa się w Wiedniu. Pierwszego dnia posiedzenia Polskę reprezentowali dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki oraz Ambasador Dominika Krois, Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Wiedniu.

dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki oraz Ambasador Dominika Krois, Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Wiedniu na posiedzeniu Rady Gubernatorów

Posiedzenie Rady Gubernatorów trwa od 6 do 10 czerwca w stolicy Austrii. Spotkanie otworzył dyrektor generalny MAEA Rafael M. Grossi, który w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na bezpieczeństwo obiektów jądrowych na Ukrainie. Dyrektor MAEA kolejny raz podkreślił potrzebę  zorganizowania misji eksperckiej do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Od 4 marca elektrownia jest okupowana przez wojska Federacji Rosyjskiej, ale jej obsługę zapewnia personel ukraiński.

Członkowie Rady Gubernatorów konsultują także kwestie związane z irańskim programem nuklearnym. Jak informował Dyrektor MAEA, strona irańska nadal nie przedstawiła wystarczających wyjaśnień na temat śladów wzbogaconego uranu znalezionego w trzech miejscach, skontrolowanych przez MAEA. Lokalizacje nie zostały zadeklarowane przez Iran jako miejsca prowadzenia działań jądrowych.

Podczas posiedzenia omawiane jest również wykorzystanie materiałów jądrowych w ramach zabezpieczeń w eksploatacji okrętów podwodnych oraz współpraca techniczna z MAEA w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Nowi członkowie MAEA

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (ang. IAEA – International Atomic Energy Agency) jest profesjonalną, autonomiczną agendą systemu ONZ. Agencja koordynuje działania związane z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej na świecie. Zajmuje się m.in promocją zastosowań technologii jądrowych, wypracowywaniem jednolitych standardów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz realizacją zadań w ramach międzynarodowego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Polska jest członkiem-założycielem MAEA. Agencja powstała w 1975 r. Do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dołączyły teraz Saint Kitts i Nevis oraz Tonga zwiększając tym samym liczbę krajów członkowskich do 175.

Rada Gubernatorów MAEA

Rada Gubernatorów liczy 35 państw członkowskich. Jest jednym z dwóch, obok dorocznej Konferencji Generalnej, organów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odpowiedzialnych za kierunki jej działań. Rada analizuje i przedstawia Konferencji Generalnej zalecenia dotyczące sprawozdań finansowych, zadań programowych oraz budżetu MAEA. Rozpatruje wnioski o członkostwo w Agencji, zatwierdza standardy bezpieczeństwa MAEA oraz porozumienia w zakresie zabezpieczeń materiałów jądrowych.

Polska jest członkiem Rady Gubernatorów w kadencji 2020 – 2022. Dzięki udziałowi w pracach Rady Polska ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

{"register":{"columns":[]}}