Co to jest siwert? Czy jeden siwert to dużo, czy mało? – zapraszamy do obejrzenia nowego filmu (nie tylko) o promieniowaniu jonizującym
01.09.2023
Nowa animacja to kolejna odsłona działań edukacyjno-informacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki. Poznajcie rodzaje promieniowania jonizującego, sprawdźcie, czym jest dawka skuteczna, zobaczcie podstawowe zasady ochrony radiologicznej. Wiedz więcej z PAA ¬– zachęcamy do oglądania.
Promieniowanie jonizujące to zjawisko, które towarzyszy nam od zawsze. Możemy wyróżnić naturalne źródła tego promieniowania, np. kosmos, ale też skorupa ziemska, czy… wnętrze naszego ciała. Człowiek jest także źródłem radionuklidów, czyli izotopów promieniotwórczych. Każdego dnia stykamy się również ze sztucznymi źródłami promieniowana jonizującego. Wykorzystywane jest ono m.in. w aparaturach rentgenowskich, w medycynie przemyśle czy badaniach naukowych. Od ponad 40 lat Państwowa Agencja Atomistyki nadzoruje wykorzystywanie promieniowania jonizującego w Polsce. Agencja wydaje zezwolenia, ale też regularnie kontroluje jednostki, które w codziennej pracy wykorzystują promieniowanie jonizujące.
Ile promieniowania otrzymujemy z ziemi, ile podczas badań rentgenowskich a ile np. podczas lotu z Warszawy do Chicago? Jakie są typy promieniowania jonizującego i ich przenikliwość? Czy jeden siwert to dużo i czy promieniowanie w każdej dawce jest szkodliwe? Jakie są podstawowe zasady ochrony radiologicznej? Zapraszamy do obejrzenia najnowszej animacji PAA, w którym odpowiadamy na te i wiele innych pytań o promieniowanie jonizujące.
Wideo
Zachęcamy również do obejrzenia pierwszej animacji o promieniowaniu jonizującym.
Wideo
Niebawem na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych opublikujemy kolejny film, w którym pokażemy, czym charakteryzuje się bezpieczny projekt elektrowni jądrowej – zapraszamy do śledzenia portalu PAA oraz naszych kanałów na LinkedIn oraz X (dawniej Twitter).