W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Delegacja PAA na spotkaniu przeglądowym w Wiedniu

20.03.2025

Po raz ósmy odbyło się spotkanie państw-sygnatariuszy Wspólnej Konwencji Bezpieczeństwa w Postępowaniu z Wypalonym Paliwem Jądrowym i Bezpieczeństwa w Postępowaniu z Odpadami Promieniotwórczymi. Polskiej delegacji przewodniczył Prezes PAA Andrzej Głowacki.

Na zdjęciu widoczna jest delegacja na sali obrad.

Spotkanie odbywa się pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Celem Konwencji, która obowiązuje od 2001 r. i której sygnatariuszem jest również Polska, jest osiągnięcie i utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w postępowaniu z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi na całym świecie. Umawiające się strony dostarczają krajowe raporty z realizacji zobowiązań Konwencji, które są oceniane podczas wspólnych spotkań przeglądowych.

Podczas ósmego spotkania Konwencji, które odbywa się w Wiedniu od 17 do 28 marca, Polskę reprezentowali eksperci Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwa Przemysłu, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych oraz Chargè d´Affaires ze Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

W imieniu Polski prezentację przedstawił Prezes PAA, Andrzej Głowacki i przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu. Dyskusja, jaka się po niej wywiązała dotyczyła m.in. planów budowy powierzchniowego i głębokiego składowiska odpadów promieniotwórczych, przygotowania reagowania na zdarzenia radiacyjne uwzględniające działania militarne, nowych strumieni oraz oczekiwanych objętości odpadów promieniotwórczych z planowanych elektrowni oraz ich uwzględnienia w projekcie składowiska powierzchniowego. W trakcie dyskusji pozytywnie oceniono (areas of good performance) następujące działania Polski:

  1. Zapewnianie społeczeństwu przez PAA kompleksowych informacji  o bezpieczeństwie jądrowym i ochronie radiologicznej - w tym stałe informowanie o sytuacji w obiektach jądrowych na Ukrainie i sytuacji radiacyjnej na terytorium Polski,
  2. Udział PAA we wspólnych inicjatywach z innymi organami dozoru jądrowego w celu identyfikacji i pracy nad rozwiązaniem problemów związanych z licencjonowaniem nowych typów reaktorów oraz prowadzenie dialogu z inwestorami planującymi budowę obiektu jądrowego, w zakresie odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego.
  3. Wprowadzenie do ustawy Prawo atomowe przepisu o dotacjach celowych na sfinansowanie kosztów przygotowania budowy nowych składowisk odpadów promieniotwórczych. Dotacji udziela minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi na wniosek dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

W trakcie pierwszego tygodnia spotkania eksperci wskazywali również najważniejsze wspólne wyzwania stojące przed wieloma krajami w zakresie postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi, tzw. „overarching issues”. To m.in. zarządzanie wiedzą, konieczność wzmocnienia kadrowego, potrzeba wczesnego zaangażowania społeczeństwa w procesy decyzyjne. Decyzja co do wyboru „overarching issues”, do których państwa będą musiały się odnieść w trakcie następnego spotkania przeglądowego zostanie podjęta w drugim tygodniu spotkania.

Spośród 180 państw członkowskich MAEA, 90 to sygnatariusze Wspólnej Konwencji Bezpieczeństwa w Postępowaniu z Wypalonym Paliwem Jądrowym i Bezpieczeństwa w Postępowaniu z Odpadami Promieniotwórczymi. Spotkania przeglądowe odbywają się co trzy lata. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie Konwencji.

Zdjęcia (1)