W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyskusja z udziałem Prezesa PAA na temat energetyki jądrowej – X kongres DISE we Wrocławiu

25.09.2024

Prezes PAA Andrzej Głowacki wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat: „Przyszłość polskiego programu energetyki jądrowej i innowacyjne technologie nuklearne”

PAA przygotowuje się bardzo intensywnie do nadzoru w procesie budowy elektrowni jądrowej. Rolą PAA będzie sprawdzenie i potwierdzenie wypełnienia przez inwestora wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, wydanie zezwolenia, a następnie sprawowanie nadzoru i kontroli nad budową elektrowni jądrowej i potem na kolejnych etapach życia obiektu.  W ramach przygotowania PAA: wzmacnia się kadrowo oraz rozwija kompetencje swoich pracowników, dostosowuje swoją infrastrukturę, rozwija system zewnętrznego wsparcia technicznego, usprawnia procesy wewnętrzne oceny wniosku o wydanie zezwolenia na budowę obiektów jądrowych.

X Kongres Energetyczny DISE odbył się w dniach 25-26 września 2024 r. pod hasłem: „Energia wolności  fundamentem skutecznej transformacji”. W ciągu dwóch dni debat oprócz omawiania wdrażania energetyki jądrowej do polskiego miksu energetycznego poruszane były m.in. zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa energetycznego w UE – w wymiarze geopolitycznym, infrastrukturalnym, ale również finansowania i cyberprzestrzeni, dywersyfikacji dostaw energii i dekarbonizacji źródeł energii, a także racjonalnym gospodarowaniem zasobami – odnawialnymi, kopalnymi, jak i surowcami krytycznymi.

Andrzej Głowacki wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat: „Przyszłość polskiego programu energetyki jądrowej i innowacyjne technologie nuklearne”. Prezes PAA wyjaśniał m.in. procesy certyfikacji technologii reaktora jądrowego w celu spełnienia wymogów bezpieczeństwa oraz uwarunkowania regulacyjne dotyczące wyboru technologii jądrowej dla Polski – Ramy regulacyjne dla licencjonowania obiektów energetyki jądrowej w Polsce mają charakter neutralny technologicznie, czyli możemy realizować zarówno wielkoskalowe projekty, jak i średnie oraz małe – powiedział  Andrzej Głowacki podczas debaty. Dodatkowo w  celu jeszcze lepszego przygotowania do wydawania pozwoleń w PAA został powołany zespół, który ma przygotować dozór jądrowy do oceny wniosku dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Zespół ten składa się z ok. 50 pracowników PAA, którzy będą brać udział w weryfikacji dokumentacji.

Państwowa Agencja Atomistyki podczas X konferencji została uhonorowana nagrodą „Lider Standardów Bezpieczeństwa w Energetyce”.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}