W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Instytut Geofizyki PAN z autoryzacją PAA

22.07.2024

Kolejna instytucja dołącza do grona placówek, które otrzymały autoryzację Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. 22 lipca szef polskiego dozoru jądrowego wręczył decyzję w tej sprawie Instytutowi Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki (po prawej) wręczył decyzję o przyznaniu autoryzacji Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Geofizyki PAN, prof. Rafałowi Junoszowi-Szaniawskiemu (po lewej)

Instytut Geofizyki PAN otrzymał autoryzację w zakresie:

  • specjalistycznych analiz lokalizacyjnych pod kątem uwarunkowań i zagrożeń sejsmicznych, tektonicznych, geologiczno-inżynierskich, hydrologicznych oraz meteorologicznych;
  • postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki wręczył decyzję o przyznaniu  autoryzacji Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Geofizyki PAN, dr. hab. Rafałowi Junosza-Szaniawskiemu. Instytut jest 12. instytucją, która posiada autoryzację Prezesa PAA.

Autoryzacja Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki

Autoryzacja Prezesa PAA otwiera drogę danej placówce do ubiegania się o status organizacji wsparcia technicznego (TSO – ang. Technical suport Organization) w procesie licencjonowania elektrowni jądrowej.  Ze względu na rozległy zakres oraz złożoność zagadnień technicznych w tym procesie, podobnie jak dozory jądrowe z innych państw, PAA będzie korzystała z pomocy eksperckich laboratoriów i innych jednostek badawczych.

Każda jednostka, która chce uczestniczyć jako wsparcie techniczne w procesie  wydawania zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej, musi uzyskać wpierw autoryzację Prezesa PAA. Decyzja o przyznaniu autoryzacji potwierdza spełnienie przez dane laboratorium, instytut określonych wymagań w zakresie posiadania wykwalifikowanego personelu, wyposażenia, wiedzy i doświadczenia. Każda jednostka, która ubiega się o autoryzację musi także wykazać niezależność od inwestorów elektrowni jądrowych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}