Jak wygląda licencjonowanie elektrowni jądrowej? Wiedz więcej z PAA
30.11.2023
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej animacji, w której wyjaśniamy podstawy licencjonowania elektrowni jądrowej. To proces, w którym na wniosek inwestora, wydawane jest przez dozór jądrowy zezwolenie dotyczące bezpiecznego funkcjonowania obiektu jądrowego. Zezwolenie może być wydane po dokładnej ocenie, dokonanej przez ekspertów od bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
W ramach procesu licencjonowania PAA włącza się w nadzór nad elektrownią jądrową na wczesnym etapie – Prezes Agencji wydaje m.in. zezwolenie na budowę tego obiektu. Zezwolenie wydawane jest na podstawie wniosku złożonego przez inwestora. Do wniosku dołączona będzie dokumentacja licząca kilkaset tysięcy strony. Czas na ocenę tych dokumentów i wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na budowę to 24 miesiące. W tym okresie eksperci Agencji będą musieli ocenić, czy plany budowy elektrowni jądrowej spełniają wymogi prawa krajowego i międzynarodowych standardów ustanowionych m.in. przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. W ramach licencjonowania przeprowadzone będą też liczne analizy, między innymi z wykorzystaniem kodów obliczeniowych. PAA będzie korzystała także z pomocy autoryzowanych, eksperckich laboratoriów i innych jednostek badawczych.
W procesie budowy elektrowni jądrowej Państwowa Agencja Atomistki będzie pełnić funkcję kontrolną. Oznacza to, że eksperci PAA będą nadzorować budowę, pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
Wideo
Zezwolenie na budowę elektrowni jądrowej nie jest jedynym, wydawanym przez Prezesa PAA w ramach licencjonowania obiektu jądrowego. Szef dozoru jądrowego wydaje również:
- zezwolenie na rozruch,
- zezwolenie na eksploatację,
- zezwolenie na likwidację obiektu jądrowego.
Na każdym etapie działalności elektrowni jądrowej inspektorzy dozoru jądrowego PAA będą przeprowadzali regularne kontrole. Weryfikowani będą także dostawcy systemów elementów konstrukcji i wyposażenia. PAA wykona też kontrole jakości, m.in. wytwarzania istotnych dla bezpieczeństwa komponentów, wykorzystywanych do budowy obiektu jądrowego.
Wiedz więcej z PAA
Zachęcamy do oglądania innych animacji edukacyjnych, w których wyjaśniamy podstawowe aspekty związane z promieniowaniem jonizującym.
Wideo
W poniższej kreskówce informujemy natomiast o aspektach bezpieczeństwa, jakie muszą być uwzględnianie w projekcie elektrowni jądrowej. Zapraszamy do oglądania.