Jaka jest rola PAA w programie budowy elektrowni jądrowych? Seminarium o energetyce
01.12.2021
"Aktualne wyzwania związane z realizacją Programu polskiej energetyki jądrowej" – to tytuł seminarium zorganizowanego przez Wydział Fizyki oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W gronie zaproszonych ekspertów był Wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki.
Wiceprezes PAA omówił rolę, jaką Państwowa Agencja Atomistyki pełni w Programie polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Program określa harmonogram, zadania i cele związane z budową elektrowni jądrowych w Polsce. Zgodnie z PPEJ budowa pierwszego reaktora ruszy w 2026 r. i zakończy się pięć lat później.
PAA w programie budowy elektrowni jądrowych
Państwowa Agencja Atomistyki jest jedną z najważniejszych instytucji zaangażowanych w proces budowy elektrowni jądrowej. PPEJ wskazuje trzy kluczowe instytucje:
- minister właściwy ds. energii;
- inwestor;
- Państwowa Agencja Atomistyki.
Zgodnie z ustawą Prawo atomowe to Prezes PAA wydaje zezwolenie na budowę, rozruch i eksploatację elektrowni jądrowych. PAA – jako urząd dozoru jądrowego – będzie sprawować nadzór oraz egzekwować przestrzeganie wymagań i norm bezpieczeństwa dla tego typu obiektów. Agencja będzie nadzorowała i kontrolowała elektrownię jądrową na każdym etapie jej funkcjonowania.
Aktualnie jednym z ważniejszych wyzwań dla PAA w kontekście Programu polskiej energetyki jądrowej jest wzmocnienie kadrowe. Agencja będzie prowadziła nabory na nowych pracowników oraz kontynuowała międzynarodowe i krajowe szkolenia w zakresie licencjonowania i nadzorowania budowy elektrowni jądrowych.
Seminarium o wyzwaniach w energetyce jądrowej
Rola PAA w Programie polskiej energetyki jądrowej była jednym z kilku tematów poruszonych podczas seminarium zorganizowanego 29 listopada br. przez Wydział Fizyki oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Eksperci omówili także inne, zeroemisyjne źródła energii, modele finansowania w energetyce jądrowej oraz temat bezpieczeństwa w działalności elektrowni jądrowej. Seminarium odbyło się w formie zdalnej.