Kodeks etyczny biuletynu BJiOR
Czasopismo naukowe „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna” ma na celu zapewnienie etyki i jakości publikacji naukowych zgodnie z wytycznymi Komitetu ds. Etyki Publikacji (COPE). Zgodnie z wytycznymi do respektowania norm etycznych wszystkie zaangażowane podmioty (autorzy, recenzenci i redaktorzy, wydawca, członkowie Rady Programowej) zobowiązane są do ich przestrzegania.
Zasady etyczne obowiązujące redakcję
Odpowiedzialność Redakcji
- Aktywne pozyskiwanie opinii autorów, czytelników, recenzentów i członków rad redakcyjnych na temat sposobów poprawy procesów wydawniczych czasopisma;
-
Adaptowanie systemów weryfikacji autorstwa lub współautorstwa, promujących dobre praktyki (systemy weryfikujące prawa autorskie i zapobiegające nadużyciom (np.: zjawiskom „ghostwriting” lub „guest authorship”);
- Redaktorzy ponoszą pełną odpowiedzialność za oddany do publikacji artykuł i mają uprawnienia do jego odrzucenia i/lub akceptacji;
- Redaktorzy odpowiadają za treści merytoryczne i ogólną jakość publikacji;
- Redaktorzy powinni skupiać się na przedstawieniu faktów w ramach badanego tematu, dbaniu o jakość pracy (włączając w to strukturę artykułu i jasność wypowiedzi), mocy i znaczeniu argumentów, oryginalności argumentów, wkładzie w budowę teorii oraz zasobie wiedzy w dziedzinie mediów i komunikacji;
- Redaktorzy powinni zadbać o zachowanie anonimowości recenzentów;
- Redaktorzy powinni upewnić się, że cały publikowany materiał badawczy jest zgodny z wytycznymi zawartymi w kodeksie etycznym biuletynu;
- W przypadku podejrzenia o zaistnienie naruszenia w obszarze podejmowania decyzji co do akceptacji lub odrzucenia publikacji podejmuje wszelkie możliwe racjonalne próby rozwiązania zaistniałego problemu;
- Redaktorzy są odpowiedzialni za dotrzymanie terminów publikacji. Powinni współpracować z wydawnictwem na każdym etapie procesu publikacji;
- Redaktorzy powinni zapobiegać powstawaniu wszelkich konfliktów interesów pomiędzy pracownikami, autorami, recenzentami i członkami Rady.
Zasady etyczne obowiązujące wydawcę
Kryteria przyjmowania tekstów do publikacji
- Kontrolowanie standardów etycznych: Wydawca decyduje które teksty zostaną opublikowane. W trakcie przyjmowania tekstów do publikacji pod uwagę brane są opinie recenzentów dotyczące wartości naukowej pracy, oryginalności ujęcia problemu przejrzystości wywodu.
- Kontrolowanie standardów etycznych: Redaktor naczelny powinien stać na straży i przestrzegać standardów wydawniczych, zasad etyki wydawniczej, a także zapobiegać praktykom niezgodnym z przyjętymi standardami.
- Zasada rzetelności naukowej: Redaktor naczelny dba o rzetelność naukową publikowanych prac, ma prawo i obowiązek nanosić stosowne zmiany i poprawki. W przypadku podejrzeń o nieuczciwe praktyki (np. plagiat, fałszowanie wyników badań) zobowiązany jest podjąć decyzje wycofaniu tekstu z publikacji zbiorowej.
- Zasada poufności: Wydawca nie ujawnia osobom nieupoważnionym żadnych informacji na temat zgłaszanych prac. Osobami upoważnionymi są:
- Autor,
- Wyznaczeni recenzenci,
- Redaktorzy,
- inne osoby uczestniczące w procesie wydawniczym;
5. Przeciwdziałanie konfliktom interesów: Nieopublikowane teksty nie mogą być wykorzystane bez pisemnej zgody autorów, przez pracowników wydawnictwa, ani inne osoby uczestniczące w procesie wydawniczym. W przypadku wystąpienia konfliktu interesów redakcja zobowiązana jest do ujawnienia i opisania takiego przypadku.
6. Wycofanie publikacji: Wydawca ma prawo wycofać artykuł z publikacji, w przypadku, gdy:
- Jeden z dwóch wskazanych przez redakcję recenzentów wyrazi negatywną opinię na temat publikacji,
- Istnieją dowody świadczące o braku wiarygodności wyników badań i/lub fałszowaniu danych,
- W przypadku popełnienia niezamierzonych błędów (błędy metodologiczne, błędy w obliczeniach),
- Praca nosi znamiona plagiatu bądź narusza zasady etyki wydawniczej.
Do zadań wydawcy należy ponadto:
- Obrona i promocja wolności wypowiedzi;
- Utrzymywanie integralności zapisu akademickiego;
- Wykluczanie potrzeb komercyjnych, które naruszają standardy intelektualne i etyczne;
- Zapewnienie, że wszystkie publikowane raporty i opinie opierające się na prezentowanych badaniach zostały zweryfikowane przez odpowiednio wykwalifikowanych recenzentów;
- Zapewnienie odpowiednich recenzentów (osób, które są w stanie ocenić pracę i są wolne od dyskwalifikujących ich konkurencyjnych interesów).
Zasady dotyczące autorów
- Zasada rzetelności naukowej: Autor zobowiązany jest do rzetelnego opisu wykonanych prac badawczych oraz obiektywnej interpretacji wyników. Prace powinny zawierać informacje bibliograficzne i przypisy (umożliwiające identyfikację źródeł danych i także powtórzenie badań).
Uwaga: Praktyki ghostwriting, guest authorship są przejawem nierzetelności naukowej i wszelkie wykryte ich przypadki powinny być demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów, takich jak instytucje zatrudniające autora, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp. Niezgodne z zasadami etyki wydawniczej prezentowanie i interpretowanie danych, a także wyników badań jest niedopuszczalne i skutkować może wycofaniem tekstu z druku.
- Zasada rzetelności źródeł: Autor zobowiązany jest wymienić w bibliografii załącznikowej publikacje, które zostały przez niego wykorzystane przy tworzeniu tekstu.
- Zasada oryginalności pracy: Autor może zgłaszać do publikacji wyłącznie własne, oryginalne teksty. Wykorzystane w publikacji wyników badań i/lub części publikacji innych naukowców powinny być oznaczone w sposób wskazujący, że jest to cytat. Plagiat czy fałszowanie danych są niedopuszczalne.
- Zasada udostępnienia danych: Autor może zostać poproszony przez redakcję biuletynu o przedstawienie nieprzetworzonych wyników badań, których wyniki zostały opublikowane w tekście. Zobowiązany do zapewnienia dostępu do tych danych, także po opublikowaniu pracy.
Uwaga: Autorzy zgłaszający do publikacji teksty wieloautorskie mają obowiązek ujawnić wkład poszczególnych autorów w jego powstanie (z podaniem afiliacji autorów oraz informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystanych przy tworzeniu tekstu).
5. Jeżeli tekst jest dziełem współautorskim, na autorach lub jedynym z autorów, spoczywa obowiązek ujawnienia tego faktu.
6. Zasady dotyczące błędów w opublikowanych pracach: Jeśli autor odkryje znaczące błędy lub nieścisłości w swoim tekście, zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym wydawcę w celu skorygowania zaistniałych błędów przy kolejnym wydaniu lub dodruku.
Zasady dotyczące recenzentów
- Współpraca z zespołem redakcyjnym: Recenzent recenzuje pracę na zlecenie redakcji. W ten sposób ma wpływ na decyzje podejmowane przez wydawnictwo. Recenzje wpływają na ostateczny kształt i doskonalenie publikowanej pracy.
- Zasada terminowości: Recenzent zobowiązany jest dostarczyć recenzję w ustalonym terminie. Jeżeli z jakichś względów (merytorycznych, braku czasu itp.) nie jest w stanie dotrzymać terminu bądź podjąć się recenzji, powinien niezwłocznie poinformować o tym redakcję.
- Zasada poufności: Wszystkie recenzje oraz recenzowane prace mają charakter poufny. Ujawnianie ich osobom trzecim jest niedopuszczalne (z wyjątkiem osób, które biorą udział w procesie wydawniczym).
- Zasada zachowania standardów obiektywności: Recenzja powinna mieć charakter obiektywny. Personalna krytyka autora pracy jest uważana za niestosowną. Wszystkie uwagi recenzenta powinny zostać odpowiednio uzasadnione.
- Zasada rzetelności źródeł: Recenzent, jeśli zachodzi taka potrzeba, powinien wskazać odpowiednie prace związane z tematyką tekstu niezacytowane przez autora. Powinien wskazać i zgłosić wydawcy wszelkie istotne podobieństwa recenzowanego tekstu do innych prac.
- Zasada przeciwdziałania konfliktowi interesów u recenzenta: Recenzent nie może wykorzystywać recenzowanej pracy do swoich osobistych potrzeb i korzyści. Nie powinien również oceniać tekstu, w przypadku kiedy może występować konflikt interesów z autorem.