W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

25.08.2022

Ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU) poinformował o ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Uszkodzenia spowodowane tym ostrzałem nie mają wpływu na infrastrukturę ważną dla bezpieczeństwa jądrowego. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki. W tle tablica z nazwą "Państwowa Agencja Atomistyki". Na pierwszym planie napis "komunikat" oraz logotyp Państwowej Agencji Atomistyki.

W wyniku kolejnego ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przez wojska Federacji Rosyjskiej, do którego doszło 25 sierpnia, uszkodzone zostały m.in. rurociągi chemicznie odsalanej wody oraz wody sieciowej. Te uszkodzenia nie mają wpływu na funkcjonowanie infrastruktury ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego.

Jednocześnie strona ukraińska poinformowała PAA o przywróceniu łączności z zewnętrzną linią energetyczną o mocy 750 kV. Dodatkowe zasilanie elektryczne zapewnia linia 330 kV z pobliskiej elektrociepłowni. Zaporoska Elektrownia Jądrowa dysponuje także awaryjnymi generatorami diesla, które w sytuacji odcięcia zewnętrznego źródła zasilania zapewniają dostawy prądu. Obecnie wszystkie reaktory Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej są wyłączone.

W Polsce brak zagrożenia radiacyjnego

W Polsce nie ma obecnie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi ani dla środowiska naturalnego. PAA monitoruje również sytuację radiacyjną w kraju 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Wskazania przyrządów pomiarowych są w normie. Mapa sytuacji radiacyjnej kraju dostępna jest dla każdego zainteresowanego na stronie Agencji: https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna 

Nie ma powodów do przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem

W sytuacji braku zagrożenia radiacyjnego, Państwowa Agencja Atomistyki odradza spożycie preparatów ze stabilnym jodem, w tym płynu Lugola. PAA zwraca uwagę, iż samodzielne przyjmowanie tego typu preparatów może być szkodliwe dla zdrowia. Skutkiem ubocznym stosowania preparatów ze stabilnym jodem może być nadmierne uaktywnienie tarczycy, co może doprowadzić do jej nadczynności. U niektórych pacjentów, w tym cierpiących na zaburzenia układu krążenia, może to doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia.

{"register":{"columns":[]}}