W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

12.08.2024

W związku z informacjami o pożarze na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że aktualna sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie i nie ma zagrożenia radiologicznego.

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki. W tle tablica z nazwą "Państwowa Agencja Atomistyki". Na pierwszym planie napis "komunikat" oraz logotyp Państwowej Agencji Atomistyki.

Ukraiński dozór jądrowy przekazał informację o tym, że doszło do pożaru na terenie wyłączonej elektrowni. Poziom promieniowania jonizującego na terenie elektrowni pozostaje w normie. Także Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), której eksperci przebywają w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, nie odnotowała negatywnego wpływu na bezpieczeństwo jądrowe elektrowni.

Zespół MAEA poinformował o możliwości uszkodzenia przez dron jednej chłodni kominowych Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Zaporoska elektrownia ma dwie takie chłodnie – ewentualne uszkodzenie jednej z nich nie wiąże się bezpośrednio z bezpieczeństwem sześciu reaktorów jądrowych, które znajdują się na terenie elektrowni. Pełna treść komunikatu Agencji dostępna jest na jej stronie internetowej: https://www.iaea.org/newscenter/pressreleases/update-242-iaea-director-general-statement-on-situation-in-ukraine.

Chłodnia kominowa lub inny system odprowadzania ciepła są niezbędne do pracy elektrowni jądrowych, gdy reaktor jest uruchomiony i gdy elektrownia wytwarza prąd. Chłodnia ta nie jest jednak niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Ciepło wytwarzane w paliwie jądrowym z wyłączonej elektrowni odprowadzane jest bezpiecznie do środowiska przez systemy niezależne od chłodni kominowych.

Brak zagrożenia radiacyjnego w Polsce

Państwowa Agencja Atomistyki stale (24h/7) monitoruje sytuację radiacyjną kraju. Działające w ramach krajowego monitoringu radiacyjnego stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie odnotowują niepokojących wskazań. W związku z tym aktualnie w Polsce nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego – sytuacja radiacyjna jest w normie. Wyniki monitoringu radiacyjnego udostępniamy dla każdego zainteresowanego na naszej stronie internetowej: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa a sytuacja radiacyjna w kraju

Zaporoska Elektrownia Jądrowa znajduje w odległości ok. 840 km od granicy Polski. To duży dystans i już sama odległość stanowi ochronę przed skutkami ewentualnego zdarzenia radiacyjnego. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa Polski ma również proces rozcieńczenia skażeń w atmosferze (im dalej, tym mniejsze jest ich stężenie) oraz warunki meteorologiczne związane z lokalizacją elektrowni (kierunek i prędkość wiatru, opady atmosferyczne). Dodatkowo reaktory w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej są od dawna wygaszone. Od momentu wyłączenia reaktorów zmniejsza się ilość substancji promieniotwórczych w paliwie jądrowym, a co za tym idzie stanowią mniejsze zagrożenie. Warto dodać, że elektrownie jądrowe posiadają szereg zabezpieczeń przed różnego rodzaju sytuacjami kryzysowymi (np. awaria techniczna, błąd ludzki, działania sił przyrody, odcięcie zewnętrznych systemów zasilania). Jednym z ważniejszych systemów zabezpieczających, stosowanych w takich obiektach jak Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest gruba na półtora metra żelbetowa obudowa bezpieczeństwa. Chroni ona elektrownię przed różnego rodzaju zdarzeniami zewnętrznymi, jak również na wypadek awarii wewnętrznych.

{"register":{"columns":[]}}