W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja MSWiA z udziałem prezesa PAA dr Łukasza Młynarkiewicza

30.09.2022

Rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski – powiedział prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz podczas konferencji prasowej w MSWiA 30 września.

Konferencja MSWiA z udziałem prezesa PAA dr Łukasza Młynarkiewicza. Od lewej: prezes Państwowej Agencji dr Łukasz Młynarkiewicz, Błażej Poboży – wiceminister MSWiA oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński – kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim, konsultant województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii.

W wydarzeniu wzięli także udział Błażej Poboży – wiceminister MSWiA oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński – kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim, konsultant województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii.

Przedstawiono szczegóły dystrybucji jodku potasu. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że podjęte przez MSWiA działania są związane z procedurami zarządzania kryzysowego i służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju. Musimy się przygotowywać na warianty, które wydają się dzisiaj niemożliwe – tłumaczył Błażej Poboży. Na ten moment nie ma powodów, by rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom. Łącznie przygotowano ponad  57 mln tabletek.

Tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego. W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli.

Tabletkę należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim i konsultant województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii, podkreślił, że przygotowane tabletki przyjmowane w odpowiednim czasie uchronią tarczycę przed radioaktywnym jodem. Przestrzegł też przed przyjmowaniem stabilnego jodu prewencyjnie, bez sygnału od odpowiednich służb. Samodzielne przyjmowanie tego typu preparatów może być szkodliwe dla zdrowia. Te wytyczne obowiązują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

PAA monitoruje sytuację

Państwa Agencja Atomistyki przeprowadza wiele symulacji i prognoz związanych z agresją Rosji na ukraińskie obiekty jądrowe. Uwzględniają one różne scenariusze. Ważną rolę odgrywają tutaj: odległość elektrowni w Zaporożu od granic Polski, warunki atmosferyczne oraz fakt, że reaktory są wyłączone. – Dysponujemy bardzo czułą siecią stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Działania militarne na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie zagrażają mieszkańcom Polski. Dzisiaj wszystkie reaktory tej elektrowni pozostają wyłączone. Nie grozi nam scenariusz Czarnobyla i Fukushimy – zaznaczył dr Łukasz Młynarkiewicz.

Aktualnie w kraju nie ma zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – wskazania przyrządów pomiarowych są w normie. Bieżące wyniki stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych udostępniamy na stronie PAA: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/.

Materiały

Profilaktyka jodowa - broszura informacyjna
Broszura​_informacyjna.pdf 2.06MB
{"register":{"columns":[]}}