W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List intencyjny w sprawie monitoringu radiacyjnego z województwem mazowieckim

19.08.2024

Wsparcie dla rozwoju sieci stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. To główny cel listu intencyjnego podpisanego przez Prezesa PAA Andrzeja Głowackiego i Wojewodę Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego.

Prezes PAA Andrzej Głowacki i Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski podczas podpisania listu intencyjnego w sprawie monitoringu radiacyjnego. Prezes PAA trzyma w ręku długopis. W tle flagi Polski i Unii Europejskiej

Podpisy złożone 19 sierpnia pod listem intencyjnym w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie gwarantują współpracę pomiędzy władzami województwa mazowieckiego a Państwową Agencją Atomistyki w zakresie rozwoju monitoringu radiacyjnego Polski, który prowadzi PAA.

Główny trzon monitoringu radiacyjnego tworzą stacje PMS (ang. Permanent Monitoring Station), czyli stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Obecnie w kraju działa 57 takich urządzeń. Ich zadaniem jest ciągły pomiar powietrza – stacje mierzą ilość izotopów promieniotwórczych i przesyłają te dane do dyżurującego całodobowo Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych PAA.

Od kilu lat PAA stale rozwija sieć monitoringu radiacyjnego. Eksperci PAA instalują stacje w nowych lokalizacjach, a wyeksploatowane już aparatury ustępują miejsca nowoczesnym urządzeniom. Nowe stacje będą umiejscowione w najbliższych latach także na terenie województwa mazowieckiego.  

Rozwój monitoringu radiacyjnego związany jest z rządowym programem budowy elektrowni jądrowych w kraju. Jak wynika z tego programu, do roku 2033 w Polsce ma  funkcjonować co najmniej 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Wyniki monitoringu dostępne dla każdego

Państwowa Agencja Atomistyki udostępnia wyniki monitoringu radiacyjnego na swojej stronie internetowej: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Udostępniane na mapie wyniki poszczególnych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych podawane są w mikrosivertach na godzinę  (µSv/h). Wskazania stacji różnią się w zależności od lokalizacji oraz występujących na danym terenie warunków (ukształtowanie terenu, struktura geologiczna itd.).

W większości przypadków stacje zainstalowane w ramach polskiego monitoringu radiacyjnego pokazują wartości poniżej 0,1 µSv/h. Pojedyncze aparatury odnotowują moc dawki na poziomie ponad 0,1 µSv/h w bezdeszczową pogodę. W czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 0,2 µSv/h, a nawet w niektórych przypadkach do niemal 0,3 µSv/h.

Ważne! Te wartości są w normie i nie powinny budzić niepokojów.

Zakres powyżej 0,3 µSv/h w Polsce wymaga weryfikacji źródła pochodzenia podwyższonego poziomu promieniowania jonizującego. Pamiętajmy jednak, że w wielu miejscach w Europie 0,3 µSv/h to poziom tła naturalnego. Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu poziomu promieniowania ponad normę PAA wyda stosowny komunikat. Obecnie sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie – nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Agencja stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}