W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy program stypendialny dla kobiet w dziedzinie atomistyki – zgłoszenia do 30 września

11.08.2021

Stypendia naukowe oraz staże wspierane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu czekają na studentki, które chcą się rozwijać w dziedzinie atomistyki. MAEA czeka na zgłoszenia od młodych kobiet do Programu Stypendialnego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Logo Międzynarodowej Agencji Wiedeńskiej, obok zdjęcie Marii Skłodowskiej-Curie

Celem Programu Stypendialnego im. Marii Skłodowskiej-Curie realizowanego przez MAEA jest zachęcenie kobiet do pracy i badań w atomistyce. 

Stypendia i staże dla kobiet w atomistyce

Badania jądrowe mogą pomóc światu w sprostaniu wyzwaniom związanym ze zmieniającym się klimatem, coraz większą liczbą ludności i rosnącym zapotrzebowaniem na energię – podkreśla Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w Wiedniu. Rola naukowców w tym obszarze jest coraz większa, ale kobiety nadal nie mają właściwej reprezentacji w atomistyce. Dlatego MAEA od 2020 r. organizuje corocznie Program Stypendialny im. Marii Skłodowskiej-Curie, który ma przyciągać młode kobiety do świata nauk ścisłych.

Ruszył nabór do tegorocznej edycji. Agencja wiedeńska czeka na zgłoszenia od studentek kierunków powiązanych z działalnością MAEA, czyli odnoszących się do pokojowego wykorzystania energii jądrowej w nauce, medycynie czy przemyśle. Zgłoszenia od kandydatek przyjmowane są do 30 września tego roku. Wybrane kobiety (maksymalnie 100 studentek) otrzymają stypendia naukowe, ale będą mogły również odbyć roczny staż wspierany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Szczegółowe informacje na temat Programu dostępne są na stronie MAEA.

Maria Skłodowska-Curie

Polska noblistka, wybrana przez MAEA na patronkę Programu Stypendialnego, ma inspirować współczesne kobiety do pracy i badań w dziedzinach nauk ścisłych. Urodzona w Warszawie, od 1891 roku studentka paryskiej Sorbony, była pionierką na wielu polach naukowych, ale też i poza nimi. Jako pierwsza kobieta odkryła pierwiastki promieniotwórcze (polon, rad). Była także pierwszą kobietą uhonorowaną nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki (1903 r.)i w dziedzinie chemii (1911 r.). Maria Skłodowska-Curie jest do tej pory jedynym człowiekiem na świecie nagrodzonym nagrodami Noblami w dwóch różnych dziedzinach nauki. Była także pierwszą kobietą z tytułem profesora na Sorbonie.

Wyróżniała się nie tylko osiągnięciami naukowymi, ale też filantropią. Podczas I Wojny Światowej organizowała służbę radiologiczną dla szpitali wojskowych. Sama czynnie pomagała poszkodowanym. Zmarła w 1934 r. W dowód uznania została pochowana na paryskim Panteonie.

{"register":{"columns":[]}}