Nowa stacja wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych
19.02.2025
Rozwijamy sieć stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych należących do PAA. Tym razem w Marynowie koło Sejn zainstalowaliśmy kolejną stację, która mierzy poziom promieniowania jonizującego. To 58 stacja tego typu w kraju.
Marynowo w województwie podlaskim jest kolejną miejscowością w Polsce, w której eksperci Państwowej Agencji Atomistyki zainstalowali staję wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Nowa stacja wzbogaca sieć stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, która obecnie liczy 58 tego typu urządzeń, rozlokowanych w całej Polsce. PAA rozwija tę sieć od kilku lat – to jedno z zadań realizowanych w związku z planami budowy w kraju elektrowni jądrowych. Główny cel tych działań to wzmocnienie bezpieczeństwa radiacyjnego w kraju. Docelowo do 2033 r. w kraju ma funkcjonować co najmniej 145 takich stacji.
Mapa monitoringu radiacyjnego dostępna dla każdego
Wyniki pomiarów odnotowywane przez stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, dostępne są online na stronie Państwowej Agencji Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/. Jak je czytać? Wyniki podawane są w mikrosiwertach na godzinę (µSv/h). Wskazania stacji różnią się w zależności od lokalizacji oraz występujących na danym terenie warunków (ukształtowanie terenu, struktura geologiczna itd.).
W większości przypadków stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych wskazują wartości poniżej 0,1 µSv/h, a pojedyncze z nich odnotowują wskazania przekraczające tę wielkość w bezdeszczową pogodę. W czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 0,2 µSv/h, a w niektórych przypadkach do niemal 0,3 µSv/h. Te wartości są w normie i nie powinny budzić niepokojów. Zakres powyżej 0,3 µSv/h w Polsce wymaga weryfikacji źródła pochodzenia podwyższonego poziomu promieniowania jonizującego. Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu poziomu promieniowania ponad normę PAA wyda stosowny komunikat.
Sytuacja radiacyjna monitorowana całodobowo przez PAA
Wyniki odnotowywane przez stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych są na bieżąco analizowane w Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki. Monitoring radiacyjny prowadzony jest w PAA całodobowo. Aktualnie sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie – nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.