W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe wydanie biuletynu Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna – Numer 4/2021

15.12.2021

Zapraszamy do lektury nowego wydania biuletynu „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna”. Miło nam poinformować Państwa, że w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Minister Edukacji i Nauki przyznał biuletynowi „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna” 40 pkt.

Na niebieskim tle biały napis "Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna"

W 2022 roku Państwowa Agencja Atomistyki będzie obchodzić 40-lecie swojego funkcjonowania. Tematyka ta poruszona została w artykułach opublikowanych w bieżącym numerze.

Bieżący numer otwiera wywiad  redakcji z byłym prezesem PAA, profesorem Jerzym Niewodniczańskim, który objął urząd w lipcu 1992 r. Prezes Jerzy Niewodniczański kierując Agencją, jako organem państwowego nadzoru i kontroli w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, przez blisko 17 lat musiał sprostać wyzwaniom związanym z „odrobieniem lekcji czarnobylskiej” oraz stworzeniem ram prawnych i organizacyjnych sprawowania dozoru jądrowego, wymaganych od państw aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej.

W efekcie Prezes nadał kierunek tworzeniu krajowego systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, w tym funkcjonowania dozoru jądrowego w obecnym jego kształcie.

Pierwsze trzy artykuły kolejno, pod tytułem „Nadzór i regulacje prawne zastosowań promieniowania jonizującego na przestrzeni ostatnich 40 lat” (str. 10),  Ewolucja dozoru jądrowego nad obiektami jądrowymi w Polsce – w perspektywie po 2000 roku” (str. 23) oraz Prace analityczne dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Państwowej Agencji Atomistyki” (str. 31)  prezentują:

- historię dozoru zastosowań promieniowania jonizującego oraz podstaw prawnych jego działania w perspektywie 40 lat istnienia Agencji, sięgając jednak nawet do czasów jeszcze dużo wcześniejszych, do początków kształtowania się koncepcji i praktyki takiego nadzoru z punktu widzenia ochrony radiologicznej,

- zmiany, jakie zaszły od roku 2000 w podejściu i praktyce wykonywania trzech kluczowych funkcji dozoru jądrowego – przeglądu i oceny bezpieczeństwa, kontroli oraz egzekwowania spełnienia wymagań bezpieczeństwa zawartych w przepisach i warunkach zezwoleń, w odniesieniu do obiektów jądrowych,

- proces budowania możliwości wspomagania inżynierskiej oceny bezpieczeństwa, dokonywanej przez inspektorów dozoru jądrowego, opartej na ich wiedzy i doświadczeniu, wynikami obliczeń wykonywanych przy użyciu złożonych kodów obliczeniowych przez utworzony w PAA zespół analityków.

W kolejnym artykule „Proces oceny oddziaływania na środowisko obiektów energetyki jądrowej w świetle projektowanych zmian regulacji prawnych” analizowane są różne aspekty ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, która aktualnie jest nowelizowana w kontekście równoległych zmian w szeregu innych ustaw, z punktu widzenia sprawności procesu licencjonowania elektrowni jądrowej.

W ostatnim z publikowanych artykułów „Historia odkrycia radonu i badań nad jego wpływem na zdrowie” autor przedstawia interesujące fakty i hipotezy dotyczące okoliczności odkrycia radonu.

Numer zamyka informacja o obchodach 10. jubileuszu utworzenia unikalnego w skali kraju muzeum aparatów rentgenowskich w Opolu „Dekada Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich”.

 

 

Materiały

Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna – Numer 4/2021
Bezpieczeństwo​_Jądrowe​_i​_Ochrona​_Radiologiczna​_–​_Numer​_4​_2021.pdf 16.17MB
{"register":{"columns":[]}}