W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólna opinia Prezesa PAA w sprawie wniosku PEJ

12.06.2023

9 czerwca Prezes Państwowej Agencji Atomistyki wydał ogólną opinię dotyczącą analiz bezpieczeństwa planowanej elektrowni jądrowej. PAA ustaliła, że przedstawiony we wniosku zakres planowanej, niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa jest poprawny. Wniosek o wydanie ogólnej opinii złożyła spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki. W tle tablica z nazwą "Państwowa Agencja Atomistyki". Na pierwszym planie napis "komunikat" oraz logotyp Państwowej Agencji Atomistyki.

Wnioskiem z dnia 23 września 2022 r., uzupełnionym pismem z 9 marca 2023 r., spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wystąpiła do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki o wydanie ogólnej opinii dotyczącej projektu dokumentu, który należy złożyć wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia, tj. opisu (zakresu i szczegółowości) niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa w zakresie zgodności z wymaganiami zawartymi w art. 36d ust. 1 ustawy - Prawo atomowe i rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 2021 r. w sprawie dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego albo przy zgłoszeniu wykonywania tej działalności.

Zgodnie z art. 36d ust. 1 ustawy – Prawo atomowe inwestor przed wystąpieniem do Prezesa PAA z wnioskiem o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego przeprowadza analizy bezpieczeństwa w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, z uwzględnieniem czynnika technicznego i środowiskowego, i poddaje je weryfikacji, w której nie mogą uczestniczyć podmioty biorące udział w opracowaniu projektu obiektu jądrowego.

Wniosek o wydanie ogólnej opinii dotyczył opisu (zakresu i szczegółowości) weryfikacji analiz bezpieczeństwa obejmującego:

  • przyjęte założenia,
  • jakościową weryfikację deterministycznych analiz bezpieczeństwa,
  • jakościową weryfikację probabilistycznych analiz bezpieczeństwa.

W wydanej opinii Prezes PAA stwierdził, że w opisie niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa właściwie zidentyfikowano główne elementy składowe deterministycznych i probabilistycznych analiz bezpieczeństwa obiektu jądrowego. Przedstawiony zakres planowanej weryfikacji analiz bezpieczeństwa jest poprawny. Prezes PAA uznał w opinii za akceptowalne zastosowanie podejścia opartego o analizę jakościową, które jest zgodne z metodologią MAEA określoną w wymaganiach GSR part 4 (Rev. 1) (punkt 4.69) oraz wytycznych SSG-2 (Rev. 1) (punkt 9.15).

W ogólnej opinii zostały również wskazane te aspekty przedstawionego opisu niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa, w których nie zostały przytoczone wszystkie wymagania prawne, dotyczące wykonywania analiz bezpieczeństwa dla obiektu jądrowego. Z uwagi na brak wystarczająco szczegółowych opisów planowanej, niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa, ocena szczegółowości niektórych aspektów weryfikacji analiz nie była możliwa. W trakcie wykonywania weryfikacji analiz bezpieczeństwa obiektu jądrowego konieczne będzie uwzględnienie wszystkich, aktualnych wymagań prawnych w tym zakresie. Należy podkreślić, że zgodnie z art. 36d ustawy – Prawo atomowe, weryfikacji poddawane są wszystkie analizy bezpieczeństwa.

Ogólna opinia Prezesa PAA

Ogólna opinia Prezesa PAA stanowi narzędzie dialogu pomiędzy dozorem jądrowym, a wnioskodawcą (inwestorem). W procesie licencjonowania (uzyskiwania zezwolenia np. na budowę obiektu jądrowego), uzyskanie opinii ogólnej Prezesa PAA nie jest konieczne, a zakres tej opinii jest uzależniony od wnioskodawcy.

{"register":{"columns":[]}}