W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PAA i UDT wzmacniają współpracę

26.09.2022

Kluczowe dla bezpieczeństwa jądrowego w Polsce instytucje podpisały porozumienie. Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) i Urząd Dozoru Technicznego (UDT) będą jeszcze ściślej współpracować.

Prezes PAA dr Łukasz Młynarkiewicz stoi obok Prezesa UDT Andrzeja Ziółkowskiego. Prezesie trzymają w rękach teczki z podpisanymi porozumieniami o współpracy. Obok nich stoją Wiceprezes PAA Andrzej Głowacki oraz Adam Ogrodnik, Wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego

– Państwowa Agencja Atomistyki to polski urząd dozoru jądrowego, który od 40 lata działa na rzecz bezpieczeństwa jądrowego. Jesteśmy jedną z najistotniejszych instytucji w Programie polskiej energetyki jądrowej. PAA będzie nadzorować  proces budowy elektrowni jądrowych w kraju. Przed nami zatem bardzo ważne zadanie, dlatego wzmacniamy nasze kompetencje, szkoląc się stale u zagranicznych partnerów. Prowadzimy też współpracę z instytucjami krajowymi, które biorą udział w polskim programie jądrowym. Urząd Dozoru Technicznego jest dla nas istotnym partnerem – poinformował dr  Łukasz Młynarkiewicz, Prezes PAA.

– UDT ma unikalne kompetencje i doświadczenie w zakresie inspekcji urządzeń technicznych, które znajdują się w obiektach energetycznych infrastruktury krytycznej. Obecnie przygotowujemy procedury wewnętrzne w zakresie dozoru technicznego w elektrowniach jądrowych. Współpraca z PAA jest dla nas kluczowa, gdyż wiedza i doświadczenie naszych instytucji są niezbędne dla powodzenia projektu jądrowego w Polsce – powiedział dr inż. Andrzej Ziółkowski, Prezes UDT.

Porozumienie podpisane przez Prezesa PAA dr. Łukasza Młynarkiewicza oraz Prezesa UDT
dr. inż. Andrzeja Ziółkowskiego zakłada mi.in.:

  • wspólne podnoszenie kwalifikacji pracowników w zakresie kontroli elektrowni jądrowych;
  • wspieranie inicjatyw dotyczących poprawy bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, działających w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące;
  • rozpowszechnianie nowych rozwiązań technicznych i technologii w tym zakresie.

Jednym z przykładów współpracy między instytucjami są wspólne staże zagraniczne w których uczestniczą przedstawiciele PAA oraz UDT. Celem staży stanowiskowych jest wzmocnienie zaplecza ekspertów i inspektorów, którzy będą brali udział w procesie nadzoru budowy oraz eksploatacji elektrowni jądrowej w Polsce.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}