PAA na 66. Konferencji Generalnej MAEA
30.09.2022
Państwowa Agencja Atomistyki przeprowadziła szereg konsultacji na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa jądrowego podczas 66. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Polskiej delegacji przewodniczyła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska. Wiceprzewodniczącymi delegacji krajowej byli Prezes PAA Łukasz Młynarkiewicz oraz Wiceprezes PAA Andrzej Głowacki.
Jednym z wiodących tematów tegorocznej Konferencji Generalnej było zagrożenie bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w Ukrainie wywołane agresją Federacji Rosyjskiej. W swoim wystąpieniu Minister Anna Moskwa, przewodnicząca delegacji polskiej, wezwała Rosję do wycofania wojsk z okupowanej Zaporoskiej elektrowni jądrowej i innych obiektów jądrowych.
W czasie Konferencji delegacja PAA przeprowadziła konsultacje z międzynarodowymi partnerami w zakresie działań na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa jądrowego, w tym w związku z sytuacją w Ukrainie. Ważnym tematem rozmów PAA była też współpraca i wymiana doświadczeń z zagranicznymi partnerami, wspierająca przygotowania Agencji do licencjonowania oraz nadzoru nad budową planowanych elektrowni jądrowych w Polsce. PAA przeprowadziła również rozmowy dotyczące licencjonowania nowych technologii, jakimi są małe reaktory modułowe SMR (ang. Small Modular Reactors).
W trakcie Konferencji Prezes PAA, Łukasz Młynarkiewicz, i Przewodniczący amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (US NRC), Christopher Hanson, podpisali Porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego. To już kolejne porozumienie dwustronne między organami dozoru jądrowego Polski i USA, których współpraca rozpoczęła się w 2010 r. Podpisanie Porozumienia odbyło się w obecności Minister Anny Moskwy.
Prezes PAA Łukasz Młynarkiewicz spotkał się również z Olehem Korikovem, przewodniczącym urzędu dozoru jądrowego Ukrainy - SNRIU. Przedmiotem rozmów była współpraca i bieżąca wymiana informacji nt. bezpieczeństwa obiektów jądrowych między PAA i SNRIU, szczególnie ważna w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Delegacja PAA odbyła bilateralne spotkaniach z delegacjami urzędów dozoru jądrowego i organizacjami technicznymi Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy oraz Węgier.
W czasie Konferencji przedstawiciele PAA przeprowadzili rozmowy z przedstawicielami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Głównymi tematami były przygotowania do międzynarodowej misji przeglądowej IRRS (Integrated Regulatory Review Service) w Polsce w 2023 r. oraz realizacja projektów Programu Współpracy Technicznej MAEA w naszym kraju.
Konferencja Generalna MAEA
W trakcie tygodniowych obrad przedstawiciele państw członkowskich omawiają zagadnienia dotyczące globalnej współpracy w różnych dziedzinach związanych z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej. Istotnym aspektem dyskusji jest bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna. Tegoroczna 66. Konferencja Generalna MAEA w Wiedniu odbywała się w dniach 26 do 30 września.
Co roku Konferencja Generalna skupia wysokich przedstawicieli z ponad 170 krajów członkowskich Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu, którzy podsumowują wyniki działań podejmowanych na przestrzeni minionych 12 miesięcy i wyznaczają cele w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej na rok przyszły.