W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PAA rozpatrzy wniosek Orlen Synthos Green Energy w sprawie technologii SMR

09.07.2022

Orlen Synthos Green Energy złożył w piątek 8 lipca wniosek o wydanie ogólnej opinii przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Wniosek spółki dotyczy małego reaktora modułowego BWRX-300.

Państwowa Agencja Atomistyki. W tle tablica z nazwą "Państwowa Agencja Atomistyki". Na pierwszym planie logotyp Państwowej Agencji Atomistyki.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki rozpatrzy kolejny wniosek dotyczący technologii SMR. Spółka Olren Synthos Green Energy przekazała dokumenty do PAA w piątek 8 lipca. Eksperci PAA sprawdzą, czy przedłożone rozwiazania zawarte w dokumentacji organizacyjno-technicznej są zgodne z wymogami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wynikającymi z przepisów prawa. Prezes PAA wyda ogólną opinię w tej sprawie w ciągu sześciu miesięcy. W skomplikowanych sytuacjach termin ten może zostać wydłużony o kolejne trzy miesiące.

Reaktor BWRX-300

BWRX-300 o mocy projektowej 300MWe jest reaktorem nowej generacji typu wrzącego. Projektantem jest GE Hitachi – amerykański dostawca usług jądrowych.

Obecnie projekt reaktora BWRX-300 poddawany jest przeglądowi bezpieczeństwa przez amerykański dozór jądrowy (NRC) w procesie oceny raportów tematycznych (ang. Topical Reports) oraz kanadyjski dozór jądrowy CNSC w procesie VDR (Vendor Design Review).

Czym jest ogólna opinia Prezesa PAA?

Zgodnie z art. 39b ustawy - Prawo atomowe, przedmiotem ogólnej opinii Prezesa może być dowolny aspekt związany z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną planowanego obiektu jądrowego. Ogólna opinia, jako instrument pre-licencyjny, może dotyczyć wszelkich, planowanych przez inwestora rozwiązań, w tym projektowych, technologicznych i organizacyjnych, które będą miały bezpośredni wpływ na zagadnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Opinia ta powinna zmierzać do określenia czy planowane rozwiązania organizacyjno-techniczne są zgodne z wymogami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wynikającymi z przepisów prawa, czy też inwestor powinien dokonać stosownych modyfikacji.

{"register":{"columns":[]}}