W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PAA rozszerza współpracę międzynarodową – porozumienie z Komisją Bezpieczeństwa Jądrowego Republiki Korei

26.09.2023

Szef polskiego dozoru jądrowego Andrzej Głowacki oraz Gukhee YOO, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy. W ramach kooperacji dozory będą wymieniać się wiedzą i doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa jądrowego.

Gukhee YOO, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego Korei Południowej oraz Andrzej Głowacki, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki podpisują porozumienie o współpracy

Porozumienie o współpracy podpisano podczas trwającej w Wiedniu 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Porozumienie otwiera drogę do szerszej współpracy w ramach międzynarodowych szkoleń. Pierwsze szkolenia zaprojektowane z myślą o polskim dozorze odbędą się już w październiku br. 

– Republika Korei jest bardzo ważnym partnerem dla Państwowej Agencji Atomistyki – powiedział Prezes PAA Andrzej Głowacki – Koreańska Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego jest doświadczonym regulatorem, nadzoruje działające w Korei obiekty jądrowe. Aktualnie dwa nowe obiekty są w trakcie budowy a kolejne dwa czekają na wydanie decyzji o możliwości budowy. Liczę, że zawiązana dzisiaj współpraca dozorowa przyniesie obu stronom liczne korzyści  – dodał szef polskiego dozoru jądrowego.

Podpisane dzisiaj w Wiedniu porozumienie zakłada wzajemną wymianę doświadczeń i informacji m.in. w zakresie:

  • funkcjonujacych w Polsce oraz w Korei Południowej ram prawnych dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radioloigcznej, w tym  przepisów dotyczących materiałów promieniotwórczych, monitoringu radiacyjnego oraz gospodarki odpadami promieniotwórczymi;
  • nadzoru na obiektami jądrowymi;
  • rozwiązań stosowanych na wypadek sytuacji awaryjnych;
  • transportu materiałów promieniotwórczych;
  • działalności informacyjno-komunikacyjnej.

Strona koreańska wyraziła też chęć dzielenia się doświadczeniami międzynarodowymi dotyczącymi współpracy z dozorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w kontekście budowy elektrowni w Barakah.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}