W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Priorytety bezpieczeństwa jądrowego – międzynarodowa konferencja dla dozorów jądrowych

05.12.2022

Ponad 10 lat po katastrofie Elektrowni Jądrowej Fukushima Daiichi przedstawiciele sektora jądrowego z całego świata spotkali się w Tokio, żeby omówić działania podjęte po 2011 r. na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa jądrowego. Polskę reprezentował Prezes PAA dr Łukasz Młynarkiewicz. Prezes PAA uczestniczył również w posiedzeniu Komitetu ds. Działalności Dozoru Jądrowego Agencji Energii Jądrowej, które także odbyło się w stolicy Japonii.

Prezes PAA na konferencji dot. priorytetów w bezpieczeństwie jądrowym - dr Łukasz Młynarkiewicz stoi obok baneru promującego konferencję.

200 uczestników – operatorzy instalacji jądrowych, dyplomaci, przedstawiciele regulatorów (dozorów jądrowych) m.in. z Kanady, Finlandii, Francji, Niemiec, Korei, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski wzięło udział w międzynarodowej konferencji, która odbyła się 28 i 29 listopada w Tokio.  Wydarzenie zorganizowane w stolicy Japonii było forum wymiany informacji na temat działań podjętych po katastrofie w Elektrowni Jądrowej Fukushima Daiichi dla wzmocnienia bezpieczeństwa jądrowego.

Przedmiotem rozmów były obecne i planowane inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Omówiono również kwestie oceny zagrożeń naturalnych pod kątem spełnienia międzynarodowych wymagań bezpieczeństwa jądrowego.

Konferencję zorganizowały Agencja Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (NEA OECD) oraz  japoński urząd dozoru jądrowego (Nuclear Regulation Authority).

Posiedzenie Komitetu ds. Działalności Dozoru Jądrowego Agencji Energii Jądrowej

30 listopada oraz 1 grudnia w Tokio odbyło się 48 posiedzenie Komitetu ds. Działalności Dozoru Jądrowego Agencji Energii Jądrowej (CNRA NEA). Polskę w tej strukturze reprezentuje Prezes PAA dr Łukasz Młynarkiewcz. Podczas posiedzenia omówiono bieżące oraz planowane aktywności poszczególnych grup Agencji Energii Jądrowej (NEA).

Komitet ds. Działalności Dozoru Jądrowego (CNRA) składa się z wysokich rangą przedstawicieli organów regulacyjnych różnych krajów. Został utworzony w 1989 roku. Komitet kieruje programem NEA obejmującym regulację, licencjonowanie i inspekcję obiektów jądrowych. CNRA stara się zachęcać organy regulacyjne do wymiany informacji i doświadczeń oraz dokonywać przeglądu aktualnej praktyki regulacyjnej i bieżącego doświadczenia operacyjnego. CNRA odpowiada też na nowe wyzwania wymagające zmian w regulacjach, takich jak kwestie bezpieczeństwa związane z nowymi technologiami i projektami reaktorów.

{"register":{"columns":[]}}