W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Procedura powiadamiania ludności na wypadek zdarzenia radiacyjnego i podstawowe zasady ochrony radiologicznej

Niezależnie od charakteru zagrożenia należy zawsze kierować się zaleceniami przekazywanymi przez władze. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze są przekazywane ludności cywilnej, aby mogła w odpowiedni sposób zareagować na zbliżające się zagrożenie.

 

Rodzaj alarmu

Sposób ogłoszenia alarmów

Komunikaty ostrzegawcze

Akustyczny system alarmowy

Środki masowego przekazu

Wizualny sygnał alarmowy

Środki masowego przekazu

Ogłoszenie alarmu

Sygnał akustyczny –

modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:

 

Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm

(przyczyna, rodzaj alarmu itp.) dla …

Znak żółty w kształcie trójkąta lub w uzasadnionych przypadkach innej figury geometrycznej

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:

 

Uwaga! Uwaga! Osoby znajdujące się na terenie ...

około ... godz. … min. … może nastąpić skażenie promieniotwórcze

w kierunku

(podać kierunek)

Odwołanie alarmu

Sygnał akustyczny –

ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:

 

Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (przyczyna, rodzaj alarmu itp.) dla …

 

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:

 

Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu promieniotwórczym dla …

 

W sytuacji wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, informacje o tym, jak postępować będą podawane przez PAA każdą, dostępną drogą komunikacji, czyli poprzez komunikaty na stronie internetowej Agencji, na oficjalnym profilu PAA w mediach społecznościowych, w wypowiedziach do mediów. To, jak często będą podawane komunikaty, uzależnione jest od rozwoju sytuacji. Ważne informacje będą przekazywały również służby kierujące akcją usuwania zdarzenia radiacyjnego (wojewoda, minister do spraw wewnętrznych i administracji). Należy uważnie śledzić oficjalne kanały komunikacje w sytuacji wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

W przypadku pozyskania informacji o zagrożeniu związanym z promieniowaniem jonizującym konieczne jest podjęcie działać ograniczających do minimum narażenia na to promieniowanie. Ważne jest, aby wysłuchać wskazówek, jak zareagować dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie, swojej rodzinie i zwierzętom.

Znajdź schronienie – podczas zagrożenia radiacyjnego osoby z terenu objętego tym zagrożeniem mogą zostać poproszone o wejście do budynku i schowanie się przez pewien czas. Ściany budynków stanowią wystarczającą osłonę przed szkodliwym działaniem promieniowania jonizującego. Im więcej ścian oddziela nas od otoczenia, tym lepsza ochrona. Dobrym miejscem do schronienia są piwnice lub pokoje bez okien w środku domu. Materiały promieniotwórcze z czasem zmniejszają swoją aktywność. Odpowiednie władze poinformują o możliwości bezpiecznego opuszczenia schronienia.

Zostań w środku – należy pozostać w środku pomieszczenia dopóki policja, straż pożarna lub urzędnicy państwowi nie poinformują o możliwości jego opuszczenia. Będąc w środku, każdy może podjąć proste kroki, aby usunąć wszelkie materiały promieniotwórcze, które mogą znajdować się na ciele. Należy zdjąć zewnętrzną warstwę odzieży (np. kurtki i spodnie), delikatnie umyć skórę wodą i założyć czyste ubranie. Warto pić tylko nieotwarte napoje i jeść tylko żywność paczkowaną. Należy pamiętać, aby umyć opakowania przed ich otwarciem, na wypadek gdyby materiał promieniotwórczy osiadł na powierzchni opakowań z jedzeniem i napojami.

Bądź na bieżąco – gdy przebywamy w pomieszczeniu, ważne jest, abyśmy byli na bieżąco z aktualnymi instrukcjami od odpowiednich służb i władz. Należy śledzić na bieżąco wiarygodne źródła informacji (m.in. telewizję, radio i media społecznościowe), które przedstawiają społeczeństwu najnowsze informacje i instrukcje dotyczące bezpieczeństwa.

Warto zadbać również o zapasy wody oraz żywności. Przyjmuje się, że zabezpieczenie 14 litrów wody na każdego mieszkańca domu pozwoli na przetrwanie tygodnia bez bieżącego źródła wody. Awaryjne zapasy żywności powinny być przechowywane w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Należy unikać gromadzenia produktów wymagających chłodzenia. Zapasy żywności powinny być oparte o produkty z długą datą ważności takie jak batony, konserwy, dania gotowe czy suche pieczywo.

Należy przypomnieć, że Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną na terenie kraju, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bieżące wyniki stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (PMS) przedstawione są na stronie: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Komisja Europejska prowadzi monitoring radiacyjny Europy (w ramach systemu EURDEP). Bieżące wyniki przedstawione są na stronie: https://remap.jrc.ec.europa.eu/Advanced.aspx.

 

Podstawowe zasady ochrony przed promieniowaniem

Zasada 1: Im krótszy czas przebywania w pobliżu źródła promieniowania tym mniejsza dawka

Obraz ilustruje pierwszą zasadę ochrony radiologicznej - im krótszy czas przebywania w pobliżu źródła promieniowania, tym mniejsza dawka. Na ilustracji widać źródło promieniotwórcze ilustrowane przez symbol promieniowania, z którego wychodzą linie symbolizujące promieniowanie jonizujące. Linie skierowane są w stronę sylwetki człowieka. Nad ilustracją widać tarczę zegara symbolizującą czas.

Narażenie zwiększa się wraz z czasem przebywania w pobliżu źródła promieniotwórczego. Należy więc ograniczać czas przebywania w pobliżu źródła promieniotwórczego do niezbędnego minimum.

Zasada 2: Im dalej od źródła promieniowania tym bezpieczniej

Obraz ilustruje drugą zasadę ochrony radiologicznej - im dalej od źródła promieniowania tym bezpieczniej. Na ilustracji widać źródło promieniotwórcze ilustrowane przez symbol promieniowania, z którego wychodzą linie symbolizujące promieniowanie jonizujące. Linie skierowane są w stronę sylwetki człowieka. Nad ilustracją widać odcinek symbolizujący odległość.

Narażenie zależy od odległości między tobą a źródłem promieniotwórczym. Im większy dystans, tym mniej promieniowania jonizującego zostanie pochłonięte przez Twój organizm.

Zasada 3: Stosowanie osłon

Obraz ilustruje trzecią zasadę ochrony radiologicznej - stosowanie osłon. Na ilustracji widać źródło promieniotwórcze ilustrowane przez symbol promieniowania, z którego wychodzą linie symbolizujące promieniowanie jonizujące. Linie skierowane są w stronę sylwetki człowieka i przechodzą przez ścianę symbolizującą osłonę. Po przejściu przez osłonę liczba linii symbolizujących promieniowanie się zmniejsza.

Osłony mogą częściowo lub całkowicie pochłonąć energię promieniowania. Im grubsza i cięższa osłona, tym skuteczniej pochłania promieniowanie. Dobrą osłoną może być na przykład gruba ściana lub płyta z ołowiu, ale nawet one mogą nie zapewnić całkowitej ochrony.

{"register":{"columns":[]}}