Przegląd w reaktorze Maria – ocena bezpieczeństwa instalacji jądrowych
14.09.2022
Stan bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej – to główny temat drugiej edycji wzajemnej oceny bezpieczeństwa (Topical Peer Review - TPR 2) dokonywanej przez kraju UE co 6 lat. W Polsce jedynym obiektem, w którym taka ocena będzie przeprowadzana jest reaktor jądrowy Maria. Prezes PAA wydał już decyzję w sprawie oceny bezpieczeństwa polskiego reaktora badawczego.
Głównym celem tematycznego przeglądu instalacji jądrowych jest poprawa bezpieczeństwa jądrowego obiektów jądrowych. W ramach TPR 2 każdy kraj przeprowadza samoocenę, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Grupy Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSREG) i Zachodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Regulatorów Jądrowych (WENRA). Na podstawie oceny sporządzane są krajowe raporty, które następnie opiniują eksperci z krajów Unii Europejskiej.
Harmonogram działań
Pierwsza faza TPR 2 rozpoczęła się w połowie 2022 r. i potrwa do końca października 2023 r. Polskim obiektem jądrowym, który podlega ocenie krajowej jest reaktor badawczy Maria, znajdujący się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, który nadzoruje polskie obiekty jądrowe, wydał już decyzję nakładającą na dyrektora NCBJ obowiązek poddania przeglądowi aktualnego stanu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej reaktora badawczego MARIA. Raport z tego przeglądu zostanie przekazany do PAA. Równolegle inne kraje zaangażowane w TPR 2 przeprowadzą ocenę swoich obiektów jądrowych.
Kolejna faza TPR 2 to przegląd wzajemny, dokonywany przez państwa członkowskie. Ten etap ma trwać do połowy 2024 r. Ostateczne uzgodnienia i rekomendacje dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej będą prowadzone w 2025 r.. Publikację przez ENSREG końcowego raportu zaplanowano na jesień 2027 r. Więcej informacji o przeglądzie bezpieczeństwa można znaleźć na dedykowanej temu celowi stronie ENSREG: https://www.ensreg.eu/tpr-national-action-plans-tpr-2.
Badawczy reaktor jądrowy Maria
Maria jest obecnie jednym czynnym reaktorem jądrowym w Polsce i jednym z czterech obiektów jądrowych w kraju. Działa od grudnia 1974 r. pracując głównie w celach badawczo-naukowych, ale też produkcyjnych. Maria produkuje izotopy wykorzystywane do produkcji radiofarmaceutyków (m.in. molibden-99). Więcej informacji na temat Marii udostępnia m.in. NCBJ.