W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki za 2019 r.

16.07.2020

Zapraszamy do lektury najnowszego raportu „Działalność Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki oraz ocena stanu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce w 2019 r.”

Raport Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki za 2019 r.

Podstawowym wnioskiem płynącym z raportu jest przekonanie, że nadzorowane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki działalności ze źródłami promieniowania jonizującego nie stwarzają zagrożenia dla mieszkańców Polski oraz środowiska naturalnego. Priorytetem Agencji jest dbanie o to, by tego rodzaju źródła były użytkowane w sposób bezpieczny, a działalność taka nie miała negatywnego wpływu na ludzi i środowisko.

W ubiegłym roku inspektorzy dozoru jądrowego Agencji przeprowadzili 763 kontrole w jednostkach organizacyjnych wykorzystujących źródła promieniowania jonizującego – w przemyśle, medycynie, jak i ośrodkach naukowych. Ponadto w 2019 r. przeprowadzono osiem kontroli reaktora badawczego MARIA oraz trzy kontrole w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Inspektorzy dozoru jądrowego przeprowadzili  także 30 kontroli zabezpieczeń materiałów jądrowych.

W minionym roku Prezes Agencji wydał 696 decyzji dotyczących zezwoleń na wykonywanie działalności związanych z narażeniem na promieniowanie jonizujące, co spowodowało wzrost liczby nadzorowanych działalności do 6621 według stanu na koniec grudnia 2019 r. (wzrost o 4,7% w stosunku do roku poprzedniego). Prezes Agencji nadał 658 osobom uprawnienia do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w jednostkach wykonujących działalność związaną z narażeniem. Natomiast 127 osób uzyskało uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej.

Prezes Agencji podejmował także działania na rzecz wzmocnienia systemu monitoringu radiacyjnego kraju. W ubiegłym roku uruchomionych zostało w nowych lokalizacjach pięć stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, a w 2020 r. zaplanowano włączenie do sieci 15 nowych stacji wzdłuż wschodniej granicy państwa.

PAA kontynuowała przygotowania do realizacji zadań wyznaczonych przez Program Polskiej Energetyki Jądrowej. W ubiegłym roku wysiłki te koncentrowały się na doskonaleniu wewnętrznych procedur w zakresie oceny bezpieczeństwa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

 

Materiały

Raport roczny Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki za 2019 r.
Raport​_roczny​_Prezesa​_Panstwowej​_Agencji​_Atomistyki​_za​_2019.pdf 8.74MB
{"register":{"columns":[]}}