Raport Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki za 2020 r.
01.07.2021
Zapraszamy do lektury najnowszego raportu „Działalność Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki oraz ocena stanu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce w 2020 r.”
Oddajemy w Państwa ręce raport podsumowujący działania PAA ukierunkowane na wypełnianie zapisanych w ustawie funkcji dozorowych nadzorowanych przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Mimo szczególnych warunków związanych z sytuacją epidemiczną w kraju, w 2020 r. roku Agencja w sposób nieprzerwany i efektywny wykonywała swoje zadania, dbając o to, by źródła promieniowania jonizującego były użytkowane w sposób bezpieczny i niestwarzający zagrożenia dla mieszkańców Polski oraz środowiska naturalnego.
W roku ubiegłym inspektorzy dozoru jądrowego Agencji przeprowadzili 465 kontroli w jednostkach organizacyjnych wykorzystujących źródła promieniowania jonizującego oraz 35 kontroli zabezpieczeń materiałów jądrowych. Ze względu na sytuację epidemiczną znaczna ich część odbyła się w trybie zdalnym. W 2020 r. przeprowadzono 7 kontroli obiektów jądrowych eksploatowanych przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
W minionym roku Prezes Agencji wydał 754 decyzje dotyczące zezwoleń na wykonywanie działalności związanych z narażeniem na promieniowanie jonizujące, co spowodowało wzrost liczby nadzorowanych działalności do 6947 według stanu na koniec grudnia 2020 r. (wzrost o 4,9% w stosunku do roku poprzedniego). Prezes Agencji nadał 349 osobom uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej bądź do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w jednostkach wykonujących działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące.
W 2020 r. Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła 13 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych wzdłuż wschodniej granicy kraju. W latach 2016-2020 uruchomiono 25 nowych stacji. Dalsza rozbudowa stacji umożliwi Agencji wcześniejsze wykrywanie zdarzeń radiacyjnych oraz dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju. Zagadnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej nabierają szczególnego znaczenia w kontekście dynamizacji działań związanych z Programem polskiej energetyki jądrowej. W procesie licencjonowania elektrowni jądrowych PAA będzie kierowała się zasadą prymatu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, która stanowi fundamentalną zasadę wykorzystywania technologii jądrowych oraz źródeł promieniowania jonizującego.
Zapraszamy do lektury.
Materiały
Raport roczny Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki za 2020 r.raport_roczny_Prezesa_Panstwowej_Agencji_Atomistyki_za_2020_r.pdf 9.63MB