Rola PAA w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce – międzynarodowa dyskusja w Warszawie
12.09.2024
Przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) wzięli udział w II Kongresie Energetyki Jądrowej, który odbył się między 11 a 12 września w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
– Relacje Państwowej Agencji Atomistyki z krajowymi i zagranicznymi podmiotami wspierają osiąganie najwyższych standardów bezpieczeństwa podczas procesu licencjonowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Na poziomie krajowym jesteśmy aktualnie na poziomie dialogu przedlicencyjnego. W jego toku niedawno wydaliśmy drugą ogólną opinię dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. Na poziomie międzynarodowym angażujemy się w ścisłą współpracę z naszymi doświadczonymi partnerami – zagranicznymi organami dozoru jądrowego – podkreślał prezes Państwowej Agencji Atomistyki podczas kongresu.
Andrzej Głowacki przedstawił prezentację na temat roli PAA w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz uczestniczył w panelach dyskusyjnych. Między innymi prowadził międzynarodowy panel dyskusyjny pt. „Efektywne zarządzanie procesem wydawania zezwoleń – współpraca międzynarodowa i dotychczasowe doświadczenia”. Podczas dyskusji rozmówcy – Andrea Veil (amerykański dozór jądrowy), Luc Chanial (francuski dozór jądrowy), Jussi Heinonen (fiński dozór jądrowy) i Marcin Dąbrowski z Państwowej Agencji Atomistyki podzielili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie efektywności procesu wydawania zezwoleń na budowę i eksploatację projektów jądrowych.
Zaangażowanie wielu instytucji
Inwestycje w obszarze energetyki jądrowej wymagają zaangażowania wielu instytucji posiadających kompetencje w zakresie nadzoru. Przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Dozoru Technicznego i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wraz z Pawłem Domitrem, przewodniczącym w PAA Zespołem ds. przygotowania procesu rozpatrywania wniosku o wydanie zezwolenia na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej byli uczestnikami panelu dyskusyjnego dotyczącego instytucji nadzorujących proces budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Dyskusję poprowadziła dyrektor Biura Polityk Strategicznych i Współpracy Międzynarodowej PAA, Iga Pocztarek-Tofil. W trakcie dyskusji zostały przedstawione wyzwania, z którymi zmagają się te instytucje. Jednocześnie jasno wskazano oczekiwania wobec dokumentacji, która jest składana wraz z wnioskami i która powinna precyzyjnie odnosić się do wszystkich wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa, których wypełnianie przez inwestora podlega ocenie.
Ponadto podczas kongresu ekspert PAA, Jacek Nowicki moderował panel dyskusyjny pt. „Wykonawcy – plany i wymagania stawiane firmom w łańcuchu dostawców energetyki jądrowej”.