Rozpoczął się Zintegrowany Przegląd Dozoru Jądrowego w Polsce
04.09.2023
20 zagranicznych ekspertów z zakresu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej uczestniczy w drugiej misji Zintegrowanego Przeglądu Dozoru Jądrowego (ang. Integrated Regulatory Review Service - IRRS). Przez dwa tygodnie specjaliści będą oceniać zgodność krajowego systemu dozoru jądrowego ze standardami międzynarodowymi. Misja IRRS przyjechała do Polski na zaproszenie polskiego rządu. Oficjalne otwarcie odbyło się w poniedziałek 4 września w siedzibie Państwowej Agencji Atomistyki.
– To już drugi przegląd IRRS w Polsce, a okoliczności, w których się obecnie znajdujemy znacznie różnią się od tych w 2013 r. Mamy coraz więcej aktywności oraz zadań do wykonania nie tylko ze względu na realizację Programu polskiej energetyki jądrowej, czy plany związane z małymi reaktorami modułowymi, ale też stale rosnące zainteresowanie wykorzystaniem promieniowania jonizującego w przemyśle, medycynie i badaniach – powiedział na otwarciu misji IRRS prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki.
– Jestem pewien, że nie tylko najbliższe dwa tygodnie poświęcone misji IRRS, ale także nadchodzące miesiące będą pełne wyzwań dla PAA. Liczę też na to, że dzięki naszym wysiłkom i dobrej współpracy międzynarodowej uda nam się im sprostać, zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa jądrowego w Polsce – dodał Andrzej Głowacki.
W otwarciu przeglądu IRRS w siedzibie PAA wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. – Posiadanie silnego organu dozoru jądrowego jest niezbędnym warunkiem rozwoju energetyki jądrowej w danym kraju. Jest to tym ważniejsze w przypadku kraju takiego jak Polska, gdzie zamierzamy wprowadzić energetykę jądrową do krajowego miksu energetycznego – zaznaczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Oprócz ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) obecni byli przedstawiciele polskich instytucji zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, m.in. Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Rady ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej działającej przy Prezesie PAA, Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Urzędu Dozoru Technicznego.
Znaczenie przeglądu IRRS
Misja przeglądowa IRRS to mechanizm Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Przegląd polega na analizie oraz porównaniu rozwiązań prawnych, technicznych i organizacyjnych stosowanych w danym państwie z odpowiednimi standardami MAEA. Wyniki prowadzonego przeglądu służą identyfikacji obszarów wymagających dalszego wzmocnienia krajowego systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
Misja IRRS ma na celu wzmocnienie polskiego dozoru jądrowego. Poprzedni przegląd IRRS został przeprowadzony w kwietniu w 2013 r. Wówczas eksperci z MAEA potwierdzili, że Polska wzmocniła ramy regulacyjne dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Aktualna misja IRRS potrwa do 15 września 2023 r. Po jej zakończeniu eksperci zagraniczni sporządzą dla Polski raport z oceną oraz ewentualnymi zaleceniami, które mogą dodatkowo wzmocnić polski system dozoru jądrowego.