W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Składowisko odpadów promieniotwórczych

Składowaniem odpadów promieniotwórczych nazywamy złożenie odpadów promieniotwórczych w składowisku odpadów promieniotwórczych bez zamiaru ponownego ich wydobycia. Innym rodzajem postępowania z odpadami promieniotwórczymi jest przechowywanie odpadów promieniotwórczych, czyli magazynowanie odpadów promieniotwórczych z zamiarem ich późniejszego składowania. W Polsce jedynym miejscem, gdzie możliwe jest obecnie składowanie odpadów promieniotwórczych jest Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych

W Polsce znajduje się jedno składowisko odpadów promieniotwórczych – Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.

Jest to składowisko powierzchniowe przeznaczone do ostatecznego składowania:

  • krótkożyciowych, nisko- i średnioaktywnych odpadów (o okresie połowicznego rozpadu zawartych w nich izotopów ≤30 lat)
  • nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych
  • zużytych zamkniętych źródeł promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych.

Ponadto na terenie składowiska mogą być przechowywane długożyciowe odpady promieniotwórcze, oczekując na umieszczenie ich w głębokim składowisku odpadów promieniotwórczych.

Szczegółowe informacje dotyczące ilości odpadów promieniotwórczych przekazanych do ZUOP oraz przekazanych do składowiska można znaleźć w raporcie rocznym Prezesa PAA.

Odbiorem, transportem, przetwarzaniem i składowaniem odpadów powstających u wszystkich użytkowników materiałów promieniotwórczych w kraju, zajmuje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP).

{"register":{"columns":[]}}