W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczna kontrola i nadzór nad zastosowaniami promieniowania jonizującego – międzynarodowa konferencja MAEA

16.02.2023

Wyzwania dla dozorów jądrowych i cykl życia obiektów jądrowych – to tematy spotkań eksperckich, w których uczestniczył m.in. Andrzej Głowacki, wykonujący obowiązki Prezesa PAA. Debaty były częścią konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która odbyła się w Abu Zabi w dniach 13 – 16 lutego.

Andrzej Głowacki zabiera głos podczas konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Abu Zabi

Wiodącym tematem międzynarodowych rozmów w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich była skuteczna kontrola i nadzór nad zastosowaniami promieniowania jonizującego. Była to szósta z serii konferencja, która zebrała ponad 600 przedstawicieli regulatorów jądrowych z 95 państw członkowskich MAEA. Przewodniczącym całej konferencji był szef amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego Christopher Hanson. Uczestnicy przez cztery dni dyskutowali i wymieniali doświadczenia na rzecz dalszej poprawy światowego bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Polski udział

Podczas  konferencji odbyły się liczne spotkania i panele dyskusyjne z udziałem Państwowej Agencji Atomistyki. Wykonujący obowiązki Prezesa PAA, Wiceprezes Andrzej Głowacki współprowadził sesję na temat cyklu życia obiektów jądrowych. Szef PAA wystąpił również w panelu dotyczącym budowania zdolności regulatorów w kontekście obecnych i nadchodzących wyzwań w sektorze jądrowym. Jednym z najważniejszych zadań dla PAA w związku z nadzorem planowanych w Polsce elektrowni jądrowych jest wzmocnienie kadrowe.

– Państwowa Agencja Atomistyki wyznaczyła sobie za cel zatrudnienie i przeszkolenie ponad 50 pracowników do końca 2024 r. To  wzmocni nasze zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa przyszłych elektrowni jądrowych w Polsce. Chętnie też korzystamy z doświadczeń innych krajów, dlatego niezwykle ważna jest dla nas wymiana wiedzy i najlepszych praktyk z innymi regulatorami jądrowymi na świecie

– tłumaczył Andrzej Głowacki.

Delegacja PAA, oprócz podpisania porozumienia z Kanadą, spotkała się z przewodniczącym Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych, Christopherem Hansonem oraz z przedstawicielami ukraińskiego, francuskiego, koreańskiego i brytyjskiego dozoru jądrowego. W trakcie spotkań omawiano plany współpracy na rok 2023 r., w tym wymiany doświadczeń i możliwość szkoleń organizowanych przez poszczególne dozory.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}