W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z przedstawicielem Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych w PAA

04.11.2024

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki spotkał się 4 listopada 2024 r. z członkiem Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (US NRC) Komisarzem David’em A. Wright’em. Komisarz Wright przebywa w Polsce w związku z udziałem w 25. Kongresem INLA (International Nuclear Law Association), który rozpoczął się w Warszawie.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki spotkał się z członkiem Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (US NRC) Komisarzem David’em A. Wright’em

Kluczowym tematem spotkania był przegląd dotychczasowej współpracy polsko-amerykańskiej w kontekście przygotowań PAA do procesu oceny wniosku o zezwolenie dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. PAA oraz US NRC wymieniły informacje na temat postępów projektu w Polsce oraz przebiegu współpracy bilateralnej między obiema instytucjami.

25. Kongres INLA odbywający się w dniach 3 – 7 listopada br. jest wiodącym międzynarodowym wydarzeniem gromadzącym ekspertów z całego świata zajmujących się prawem jądrowym będących przedstawicielami administracji publicznej, urzędu dozorów jądrowych, prawników, naukowców i innych.

Licencjonowanie elektrowni jądrowej

Wydawanie zezwoleń dla elektrowni jądrowej w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej obejmuje budowę, rozruch, eksploatację i likwidację takiej elektrowni. Zezwolenia są wydawane przez Prezesa PAA na wniosek inwestora. Wydanie zezwolenia następuje po stwierdzeniu, że spełnione zostały wymagane prawem warunki wykonywania działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Należy przy tym pamiętać, że to podmiot, który uzyskał zezwolenie odpowiada za wykonywanie działalności w sposób zapewniający bezpieczeństwo jądrowe, ochronę radiologiczną, ochronę fizyczną oraz zabezpieczenie materiałów jądrowych.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}