Szefowa kanadyjskiego dozoru jądrowego z wizytą w Warszawie
21.08.2023
21 sierpnia Prezes Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) Andrzej Głowacki rozmawiał z Przewodniczącą Kanadyjskiej Komisji Dozoru Jądrowego (CNSC) Ruminą Velshi. Spotkanie odbyło się w siedzibie PAA. Rozmowa była częścią rozwoju współpracy między kanadyjskim i polskim dozorem jądrowym.
Było to kolejne spotkanie w tym roku w ramach zacieśniania współpracy między obiema instytucjami. Zarówno kanadyjski dozór jądrowy, jak i polski są w trakcie oceniania technologii małych modułowych reaktorów (SMR) pod względem spełniania wymogów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
– Obecnie na świecie jesteśmy świadkami intensywnego rozwoju nowych technologii jądrowych, takich jak SMR. Dlatego bardzo ważna jest współpraca między dozorami jądrowymi, która daje okazje do wymiany wiedzy i wyników analiz. To z kolei przyczynia się do optymalizacji procesu licencjonowania, co umożliwi sprawniejsze wdrażanie tych technologii w Polsce i na świecie – powiedział Andrzej Głowacki.
– Tylko w Kanadzie obecnie mamy do oceny kilka nowych technologii jądrowych. To, co się dzieje aktualnie w skali całego świata na rynku energi jądrowej, jest z jednej strony potrzebne jeśli mamy osiągnąć nasze cele klimatyczne, a z drugiej jest wyzwaniem dla regulatorów. Tylko poprzez wspólne działania, współpracę z dozorami innych krajów możemy stawić czoła tym wyzwaniom – dodała szefowa kanadyjskiego dozoru jądrowego Rumina Velshi.
Oprócz rozmów na temat dalszej współpracy obu dozorów jądrowych, spotkanie było także okazją do rozmowy na temat bezpieczeństwa jądrowego w kontekście trwającej wojny w Ukrainie.
Wieloletnia współpraca dozorowa
Pierwsze porozumienie o współpracy zostało zawarte pomiędzy PAA a CNSC już w 2014 roku. W tym roku instytucje podpisały memorandum podczas konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Abu Zabi, które dotyczyło technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Dopełnieniem tego dokumentu było podpisane w lutym porozumienia o współpracy w zakresie SMR. Powołano również komitet do spraw zaawansowanych technologii jądrowych i SMR, w skład którego weszli eksperci CNSC i PAA. Komitet ma koordynować współpracę polskiego i kanadyjskiego dozoru na rzecz wielkoskalowych reaktorów jądrowych oraz małych reaktorów modułowych.
Polski i kanadyjski dozór w ramach współpracy mają wymieniać się informacjami w zakresie najlepszych praktyk i przeglądów technicznych. Strony zobowiązały się również do dzielenia wynikami niezależnych analiz i ocen prowadzonych w ramach procesu licencjonowania. Współpraca zakłada także wspólne działania w ww. obszarach oraz w zakresie szkoleń i opracowywania rozwiązań regulacyjnych.
Kanadyjska Komisja Dozoru Jądrowego
CNSC reguluje wykorzystanie energii jądrowej i materiałów jądrowych w celu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, ochrony i środowiska. A także w celu realizacji międzynarodowych zobowiązań Kanady w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz rozpowszechniania obiektywnych informacji naukowych, technicznych i regulacyjnych wśród społeczeństwa. Obecnie na terenie Kanady pracują 4 elektrownie jądrowe.