W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiedz więcej z PAA – zobacz, czym jest promieniowanie jonizujące i gdzie występuje

26.06.2023

Już blisko 5000 różnego rodzaju instytucji w Polsce wykorzystuje promieniowanie jonizujące. W sumie wszystkie te podmioty prowadzą prawie 8000 działalności, wykorzystując promieniowanie jonizujące np. w gabinetach weterynaryjnych, czy na lotniskach. Gdzie jeszcze? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu animowanego na ten temat.

Grafika obrazująca elektrownię jądrową. Białe elementy elektrowni umieszczono na zielonym, przestrzennym prostopadłościanie. Całość znajduje się na cieniowanym granatowo-fioletowym tle.

To pierwsza odsłona animowanego cyklu edukacyjnego, w którym Państwowa Agencja Atomistyki chce przybliżyć wiedzę na temat promieniowania jonizującego, a także aspektów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej przy jego wykorzystaniu.

Każdego roku w Polsce przybywa średnio 100 instytucji, które wykorzystują promieniowanie jonizujące w przemyśle, medycynie czy nauce. Obecnie mamy już blisko 5000 podmiotów, które w sumie wykonują prawie 8000 działalności z tym rodzajem promieniowania. To m.in. ośrodki zdrowia, naukowe i badawcze oraz różnego rodzaju zakłady produkcyjne. Najczęściej promieniowanie jonizujące w kraju wykorzystywane jest:

  • w gabinetach weterynaryjnych (aparatury rentgenowskie),
  • na lotniskach czy granicy do prześwietlania bagażów i przesyłek (skanery rentgenowskie).

Zezwolenia na wykorzystanie promieniowania jonizującego przez zainteresowane podmioty wydaje Prezes Państwowej Agencji Atomistyki. Inspektorzy PAA regularnie kontrolują  te jednostki – sprawdzają czy promieniowanie jonizujące wykorzystywane jest w taki sposób, aby nie zagrażało zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku naturalnemu.

Czym właściwie jest promieniowanie jonizujące? Kto je odkrył i gdzie jeszcze możemy je spotkać? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu animowanego, w którym udzielamy odpowiedzi na wszystkie, zadane powyżej pytania.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}