Wiedz więcej z PAA – zobacz, czym jest promieniowanie jonizujące i gdzie występuje
26.06.2023
Już blisko 5000 różnego rodzaju instytucji w Polsce wykorzystuje promieniowanie jonizujące. W sumie wszystkie te podmioty prowadzą prawie 8000 działalności, wykorzystując promieniowanie jonizujące np. w gabinetach weterynaryjnych, czy na lotniskach. Gdzie jeszcze? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu animowanego na ten temat.
To pierwsza odsłona animowanego cyklu edukacyjnego, w którym Państwowa Agencja Atomistyki chce przybliżyć wiedzę na temat promieniowania jonizującego, a także aspektów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej przy jego wykorzystaniu.
Każdego roku w Polsce przybywa średnio 100 instytucji, które wykorzystują promieniowanie jonizujące w przemyśle, medycynie czy nauce. Obecnie mamy już blisko 5000 podmiotów, które w sumie wykonują prawie 8000 działalności z tym rodzajem promieniowania. To m.in. ośrodki zdrowia, naukowe i badawcze oraz różnego rodzaju zakłady produkcyjne. Najczęściej promieniowanie jonizujące w kraju wykorzystywane jest:
- w gabinetach weterynaryjnych (aparatury rentgenowskie),
- na lotniskach czy granicy do prześwietlania bagażów i przesyłek (skanery rentgenowskie).
Zezwolenia na wykorzystanie promieniowania jonizującego przez zainteresowane podmioty wydaje Prezes Państwowej Agencji Atomistyki. Inspektorzy PAA regularnie kontrolują te jednostki – sprawdzają czy promieniowanie jonizujące wykorzystywane jest w taki sposób, aby nie zagrażało zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku naturalnemu.
Czym właściwie jest promieniowanie jonizujące? Kto je odkrył i gdzie jeszcze możemy je spotkać? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu animowanego, w którym udzielamy odpowiedzi na wszystkie, zadane powyżej pytania.