Wniosek KGHM w sprawie SMR złożony do PAA
08.07.2022
To pierwsza aplikacja dotycząca technologii SMR, złożona do Państwowej Agencji Atomistyki. Spółka KGHM Polska Miedź przekazała dzisiaj do PAA wniosek o wydanie ogólnej opinii dotyczącej planowanych rozwiązań organizacyjno-technicznych stosowanych w reaktorze NuScale.
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki ma sześć miesięcy na wydanie opinii w tej sprawie. W przypadkach szczególnie skomplikowanych termin ten może zostać wydłużony do dziewięciu miesięcy. Zgodnie z art. 39b ustawy - Prawo atomowe, przedmiotem ogólnej opinii Prezesa może być dowolny aspekt związany z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną planowanego obiektu jądrowego. Ogólna opinia, jako instrument pre-licencyjny, może dotyczyć wszelkich, planowanych przez inwestora rozwiązań, w tym projektowych, technologicznych i organizacyjnych, które będą miały bezpośredni wpływ na zagadnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Opinia ta powinna zmierzać do określenia czy planowane rozwiązania organizacyjno-techniczne są zgodne z wymogami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wynikającymi z przepisów prawa, czy też inwestor powinien dokonać stosownych modyfikacji.
Małe reaktory modułowe
Technologia SMR (małych reaktorów modułowych) jest obecnie w fazie rozwojowej. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), na całym świecie istnieje obecnie ok. 70 projektów SMR.
Obecnie organizacje działające w obszarze pokojowego wykorzystania energii jądrowej, na czele z MAEA dążą do ujednolicenia rozwiązań regulacyjnych, czyli oceny tej technologii pod kątem bezpieczeństwa jądrowego.
Reaktor Nuscale
Reaktor, którego dotyczy wniosek KGHM, jest małym reaktorem modułowym wodnociśnieniowym o mocy netto dla jednego modułu równej 50 MWe. W jednym budynku elektrowni jądrowej możliwe jest, w zależności od wersji projektowej, umieszczenie 4, 6 lub 12 modułów.
W USA w styczniu 2017 roku firma NuScale złożyła wniosek o certyfikację projektu do Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). Pierwsza, wstępna ocena bezpieczeństwa została ukończona przez NRC w czerwcu 2018 roku. Finalnie, w sierpniu 2020 roku NuScale otrzymał certyfikację bezpieczeństwa dla swoich reaktorów modułowych.