Rozmowy z przedstawicielami rządu Republiki Austrii o bezpieczeństwie jądrowym i ochronie radiologicznej
11.10.2024
Dobiegło końca jedenaste dwustronne polsko-austriackie spotkanie robocze. W dniach 10-11 października w Warszawie przebywała delegacja rządu Republiki Austrii w związku z rozmowami z Państwową Agencją Atomistyki. Dialog pomiędzy stronami wynika z postanowień Umowy międzyrządowej w sprawie wymiany informacji i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony przed promieniowaniem.
Na mocy Umowy międzyrządowej zawartej 15 grudnia 1989 r., Polska i Austria konsultują się wzajemnie przynajmniej raz w roku, m.in. na temat podstaw prawnych i doświadczeń w obszarze bezpieczeństwa jądrowego oraz ochrony przed promieniowaniem, jak również metod i wyników monitoringu radiacyjnego ludności i środowiska.
„Cieszę się, że nasze spotkania mają coroczną formułę. Nasza współpraca jest zorientowana na efektywne działanie w praktycznych kwestiach”. – powiedział Prezes PAA Andrzej Głowacki, otwierając posiedzenie. Prezes PAA upamiętnił także 35 rocznicę podpisania Umowy międzyrządowej. Tegoroczna wizyta delegacji rządu Republiki Austrii była pierwszym po pandemii spotkaniem dwustronnym zorganizowanym w Warszawie. Poprzednie dziesiąte spotkanie odbyło się w dniach 10-11 października 2023 r. w Wiedniu.
Delegacji rządu Republiki Austrii przewodził Anton Wein-Wislocki, przedstawiciel Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych. Polskiej delegacji przewodziła Iga Pocztarek-Tofil, Dyrektor Biura Polityk Strategicznych i Współpracy Międzynarodowej PAA. Tegoroczne rozmowy koncentrowały się wokół następujących tematów: program energetyki jądrowej, reaktory badawcze, prawo atomowe, współpraca międzynarodowa, monitoring radiacyjny, ochrona radiologiczna, a także postępowanie z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.