W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca dozorowa z ekspertami USA

14.02.2024

W ramach dwustronnej współpracy z Komisją Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (NRC) amerykańscy eksperci będą wspierać pracowników Państwowej Agencji Atomistyki przygotowujących się do licencjonowania elektrowni jądrowej.

Współpraca dozorowa z ekspertami USA

Wizyta, która rozpoczęła się w Warszawie, potrwa trzy tygodnie i obejmie przegląd procedur i praktyk oraz wymianę doświadczeń w obszarze licencjonowania elektrowni jądrowej. Wizyta jest częścią rozbudowanych relacji z przedstawicielami amerykańskiego dozoru jądrowego.

W ramach dyskusji omawiano między innymi wewnętrzne procedury oraz instrukcje, jak również plany i harmonogram przeprowadzenia procesu weryfikacji dokumentacji składanej wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej. Jednym z istotniejszych tematów podczas rozmów było odpowiednie zarządzanie procesem oceny dozorowej.

Licencjonowanie elektrowni jądrowej jest złożonym procesem, do którego eksperci PAA przygotowują się już od kilku lat. Na wniosek inwestora, wydawane będą przez Prezesa PAA zezwolenia, odpowiednio na budowę, rozruch, eksploatację i likwidację elektrowni jądrowej.

Eksperci PAA będą sprawdzać wniosek i załączone dokumenty techniczne pod kątem zgodności z obowiązującym prawem krajowym oraz wymaganiami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Wieloletnia współpraca z USA

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego jest partnerem PAA od wielu lat. Pierwszą umowę o współpracy podpisano w 2010 r. Zgodnie z zapisami zeszłorocznego porozumienia PAA i NRC współpracują w zakresie:

  • wymiany informacji technicznej,
  • działalności związanej z nowymi technologiami, takimi jak zaawansowane reaktory i małe reaktory modułowe (SMR),
  • badań nad bezpieczeństwem jądrowym,
  • szkoleń i udziału pracowników w indywidualnych projektach.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}