W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury nowego wydania numeru 3/2022 biuletynu „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna”

13.10.2022

Na przełomie lutego i marca 2022 minęło 40 lat od utworzenia Państwowej Agencji Atomistyki (ustawa powołująca PAA z 27 lutego 1982 r. weszła w życie 9 marca 1982 r.). W roku obchodów czterdziestolecia Państwowej Agencji Atomistyki, poza zamieszczeniem w poprzednich numerach Biuletynu artykułów poświęconych przemianom (jakie przeszedł ten urząd administracji rządowej od czasu jego utworzenia w 1982 r., by wykonywać skutecznie zadania dozoru jądrowego w zakresie wynikającym z bieżących wyzwań), staramy się ukazać, jakie wyzwania i jak z nimi sobie radzą inspektorzy dozoru jądrowego, analitycy, wspomagający ich personel PAA, oraz na czym polega ich praca.

biuletyn okładka 3/2022

W pierwszym artykule pod tytułem „Nowe technologie – wyzwanie dla dozoru jądrowego” omówione zostały nowe technologie, takie jak np. rzeczywistość rozszerzona i wirtualna, roboty, urządzenia nasobne czy sztuczna inteligencja, wkraczające w najróżniejszych aspektach w obszar bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Przedstawione zostały także możliwości związane z nowymi technologiami, ale również zagrożenia, jakie mogą powstać przy ich stosowaniu.

W następnym artykule „Pluton – wcielone zło czy nadzieja dla energetyki?” (str. 11), przedstawione zostały nowe rozwiązania w zakresie paliwa jądrowego, na przykład stosowanie w coraz większym zakresie na świecie (Europa, Japonia) plutonowo-uranowego paliwa MOX (mixed oxide). Ciekawie opisana jest problematyka bezpieczeństwa wykorzystania plutonu w energetyce i realnej skali związanych z tym zagrożeń.

Kolejne artykuły „Optyczne systemy monitorujące w obiektach jądrowych” (str. 18) i „Zdarzenia związane z promieniowaniem jonizującym w praktyce Państwowej Straży Pożarnej – obserwacja 7- letnia”  (str. 25), poświęcone są omówieniu typowych funkcji dozoru jądrowego i organizacji realizującego je urzędu pod kątem zapewnienia kompetencji pracowniczych, niezbędnych do efektywnego wykonywania tych funkcji.

Pierwszy relacjonuje rozwój międzynarodowego systemu zabezpieczeń MAEA i doskonalenie go poprzez m.in. rozbudowę automatycznych i zdalnie sterowanych systemów śledzących materiały promieniotwórcze, instalowanych na terenie obiektów jądrowych. Szczegółowo omówione zostały nowoczesne rozwiązania techniczne optycznych systemów obserwacyjno-rejestrujących, które pozwalają na ciągły monitoring miejsc, gdzie znajdują się materiały jądrowe, zdalne sterowanie kamerami, cyfrowy zapis obrazu i automatyczny transfer danych w czasie rzeczywistym do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Kolejny artykuł ukazuje współdziałanie PAA z innymi służbami państwowymi m.in. z Państwową Strażą Pożarną w zakresie obowiązków związanych z reagowaniem na zdarzenia stwarzające zagrożenia promieniowaniem jonizującym. W artykule omówiono zaangażowanie PSP na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w likwidację takich zagrożeń poza terenami jednostek posiadających zezwolenie Prezesa PAA na działalność ze źródłami promieniowania jonizującego.

Ostatni z zamieszczonych w biuletynie tekstów pt.: „Gdzie szukać informacji o radonie? Regulacje prawne i opracowania dotyczące problematyki radonowej” (str. 32), stanowi przewodnik po aktualnych przepisach krajowych i europejskich oraz publikacjach organizacji międzynarodowych dotyczących problematyki radonowej.

Życzymy Państwu ciekawej lektury.

 

Materiały

Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna – Numer 3/2022
Biuletyn22​_3-Final.pdf 11.98MB
{"register":{"columns":[]}}